Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Невиждан театър" – да преминеш границите на невъзможното

"Невиждан театър" се нарича трупата по театър за незрящи, основана от проф. Велимир Велев, ръководител на специалността “Театър на движението – Пантомима”. Преди 6 години проф. Велев създава своя уникална новаторска методология за работа със слепи като преплита театъра на марионетката (дистанционна кукла на конци) и театъра на сенките (кинетичен образ от дистанция).

През 2004 г. Блажо Николич, преводач и патрон на културата в България, решава да покани хора на театралното изкуство да осъществят връзка с общността на незрящите – нещо, което до този момент почти липсва в страната. В тази кауза повярвал проф. Велимир Велев - който е режисьор, актьор, педагог и преподавател в НАТФИЗ. Както той казва на шега, сформирал театралния клас СОУДНЗ "Луи Браил". В този клас се събират предимно деца с нулево зрение. Така проф. Велев изгражда своя уникален метод за работа с незрящи на сцената – в синтеза между марионетния театър и театъра на сенките и така се ражда „Невиждан театър“.

Проф. Велимир Велев сподели пред Радио София, че самите зрящи актьори, при работата си с незрящи преоткриват себе си и мисията си, започваме да гледаме чрез това социално ангажирано изкуство по различен начин не само на изкуството, но и на живота.

Ателието на незрящите със студентите от класа на проф. д-р Александър Илиев включва пространствено взаимодействие и работа с партньор “без зрение”, ново допълнение към програмата им по “Актьорство за драматичен театър – Пантомима”. Третокурсниците от класа на проф. Пламен Марков също се включват в “потапянето” в света на “тъмнината”, чрез различни житейски дейности от ежедневието със закрити очи, проведени под прякото ръководство и инструкции на незрящите. Ателието, част от обучението по „Сценично движение“, използва специализирания тренинг “На Тъмно”. Самият тренинг е създаден от проф. Велев, на базата на системата му за работата с незрящи във визуални сценични изкуства, с цел развиване на творческата интуиция и взаимодействие, чрез двигателни умения и пространствено виждане, без участие на зрение.

В момента трупата от незрящи актьори завършва спектакъла "Образ и безподобие". Това е финалът на един дълъг многоетапен двугодишен проект стартиран през 2018 година от "ВИА Театър". В този проект се реализира нова обучителна стратегия на незрящи в Театъра на маските - жанр, също така невъзможен за хора без зрение, както и Театъра на сенките, в който работи трупата на "Невиждан театър". В първите етапи на проекта, незрящите актьори са преминали през специално създаден за тях тренинг в колаборация със зрящи професионалисти и студенти от НАТФИЗ. Този етап е и част от концепцията на Велев "Училище за зрение", който е подкрепен частично от ТЕЛУС Интернешънъл. Самата окончателна реализация на проекта е благодарение на финансовата подкрепа на НФ "Култура" и на СП "Култура".

Премиерата на спектакъла "ОБРАЗ И БЕЗПОДОБИЕ" ще се състои на в 19:00 на 13 декември 2020, на сцената на Център за култура и дебат  "Червената къща", ул. Любен Каравелов 15.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - ул. Граф Игнатиев. Архикултурни разкази

С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..

публикувано на 09.11.24 в 15:00
С Десислава Димитрова (вдясно) и Ширин Ходжева

Графити с прежда

"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..

публикувано на 09.11.24 в 11:43

Да окуражим хората да творят на правилните места

На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..

публикувано на 09.11.24 в 10:54

Бъдещето е в основата на всичко, което правим

Силата на промяната: 19 благотворителен бал на фондация „Сийдър“ обединява дарители за по-добро бъдеще на най-уязвимите. Александрина Димитрова, изп. директор на фондацията с подробностите и каузите: :"През годините съдействаме по замяната на държавните институции с центровете от семеен тип. Голяма част от децата са с физически и ментални..

публикувано на 09.11.24 в 10:17

Всеки може да намери своя чай

Фестивал на чая FesTEAval събира на едно място любителите на ароматната гореща напитка и обединява култура, образование и изкуство.  В рамките на фестивала ще бъдат представени разнообразни чаени предложения от цял свят, комбинирайки както традиционни, така и модерни вкусове.  Чаят ще бъде съчетан с културни демонстрации и лекции, за здравословния..

публикувано на 09.11.24 в 09:55
Снимки: ratio.bg

Четирима учени гостуват на Есенния Ratio форум в София Тех Парк

Пътешествие в света на научните загадки и бъдещите технологии, което ще промени начина, по който виждате света около вас, обещават на любопитни зрители и участници организаторите от Ratio на форум в София Тех Парк, която ще се проведе на 9 ноември, събота, след 10:00 часа. Предвидени са завладяващи теми, представени от международни..

публикувано на 08.11.24 в 19:14

"Форум", 08.11.24: Да бъдеш Джон Малкович или да не бъдеш...

Стигнахме ли дъното? - това попитаха седмичните коментатори на "Форум" след случилото се снощи пред Народния театър "Иван Вазов" по повод постановката на Джон Малкович по пиеса на Бърнард Шоу. Протестът, прераснал във физически сблъсък, сякаш е активно мероприятие от гледна точка на политическия интерес, подхвърлиха Тодор Терзиев и Манол..

публикувано на 08.11.24 в 18:05