Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Апостолов: Любовта ми към България е във всичко

Снимка: колаж: Ангелина Грозева

Неизмерната любов към България и любовта към родината, която остава и отвъд времето, пространството и границите, води по пътя на изкуството Стефан Апостолов. Той е режисьор в Лос Анджелис, но филмовите американски истории не са единствения му порив.

Преди пет години Стефан пише сценарий за бъдещия си филм "България в четири сезона" и започва да търси спонсори, за да направи филм за родината. Той не печели нищо финансово от този филм, а напротив събира спестявания, за да го създаде и успява. Наградата му не е финансова, но е емоционална, тя е изпълненият дълг към родината и доброто лице, което България заслужава да има пред света. 

Младият режисьор е щастлив от създаването на този филм, защото вече повече хора знаят къде се намира България и къде се крие нейната красота - в природата и в богатата история. Това е неговата мисия и той успява да я постигне, като разпространява филма на над 11 езика и той достига до 90 млн. гледания. 

Сюжетът съдържа историята на едно младо момче, което опознава България. Посланията, които влага Стефан във филма, са разнообразни и според него всеки може да интерпретира историята по различен начин, чрез себе си и своята гледна точка.

"Аз съм благословен, че съм израснал в тази среда, в България, първите ми 18 години са в България, там съм се изградил като личност, като човек, аз съм влюбен в българската природа, любовта ми към България е любов във всичко, просто е вътре в сърцето, нещо скрито, и всеки ден ти напомня за това откъде идваш. Аз правя всичко по моите усилия да съм социално въвлечен в това България да върви в една по-добро посока като страна. Важно е хората да пътуват, за да се докоснат до култура, до обичаи, до традиции, едно от посланията във филма е да оставим телефона и екрана и да започнем да пътуваме повече, за да се отделим от напрежението и на политическо и национално ниво, да опознаваме родината си, за да я обичаме повече. По този начин като общество ще израснем. 

Видях, че в България имаме малко ограничено мислене, може би защото не пътуваме достатъчно. Този ограничен начин на мислене според мен трябва да се пребори с пътуване, за да открехнем нещата извън кутията, за да има промяна на национално ниво. Това, което ми е дала Америка, няма как да го спечеля на друго място. Но тази комбинация, да съм в Лос Анджелис и да се завръщам към родината е много ценна. Много хора ме питат защо направи филм, без да получиш пари затова, аз отговарям, за да мотивирам хората, за да се върнат в България, да живеят отново в родината си, за да докосне сърцето на всеки един, това е нещо неописуемо. България има от още такива проекти. Животът е кратък и трябва да се подкрепяме, да се вдъхновяваме."

Стефан мечтае да се връща отново в България и това, което винаги ще го връща в родината са приятелите, семейството и филмите, които иска да посвещава на отечеството.
Още за Стефан Апостолов и неговите пориви към България и изкуството, чуйте в разговора му с Ангелина Грозева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Училищните медии помагат да се усвоят новите знания

Междуучилищна телевизия в Сливница - какво се случва и кой я прави, както и за тракийското наследство около Сливница - в звуковия файл: "Всичко е интересно. Сами си монтираме. В началото професионални журналисти ни научиха как да правим съдържание, как да се позиционираме пред камера, как да държим микрофон. А и направихме Ден на Сърбия, после..

публикувано на 06.10.24 в 11:05
Теодора фон Ауерсперг и Надежда Цанова

Принцесата и пианистката

Принцеса Теодора фон Ауерсперг и пианистката Надежда Цанова за фондацията "Теодора фон Ауерсперг": "Израснала съм до 6 години в България, където съм родена, езикът ми остана от общуването с майка ми. Фондацията е международна. Ще използвам всякакви видове средства и връзки за Фондацията, съществуваме в Австрия от септември 2023, от 1 октомври сме..

публикувано на 06.10.24 в 10:33
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51
Балканската диета есен

Балканската диета

Сезонната храна и Балканската диета с д-р Райна Стоянова: "Тя е много близка до Средиземноморската, която за поредна година е обявена за диета на годината. Няма вредна храна, има вредни количества. Най-важен е балансът и да се редуцират до минимум вредните навици." Още за съставките на Балканската диета и особеностите при прилагането ѝ - в звуковия..

публикувано на 05.10.24 в 10:30