Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архитект Даяна Николова:

Концепциите за развитието на Централната минерална баня са богати и детайлни

Снимка: БГНЕС

Централната минерална баня е построена преди повече от век и функционира до 1986 г., когато заради лошото ѝ експлоатационно състояние е затворена. Архитекти на сградата са арх. Петко Момчилов и арх. Йордан Миланов.
Преди пет години се превърна в Музей на София, но само част от сградата - северното и източното крило към момента не се използват.

Преди дни бяха представени идейните проекти от отворената покана за концепции за развитието на неизползваната част на сградата, който Столичната община обяви през месец май. Три колектива получиха най-много точки.     

“В първия етап бяхме поставили условия към състава на екипа и това кои основни точки трябва да засегнат в резюмето на своите концепции. Те бяха именно това - каква е връзката на предложената концепция със сградата в качеството ѝ на културна ценност.

План за използване на минералната вода по оптимален начин, без да се подценява връзката с околната среда и съществуващите функции - Регионалния исторически музей.

Може би най-важната за нас част е предложената идея да бъде ясно подкрепена с бизнес план и да е ясно колко би струвала и как би функционирала във времето”, каза архитект Даяна Николова от Общинското предприятие “Софияплан”.

Тя е доволна от получените концепции, които по думите ѝ са “богати и детайлни”. “Смятам, че екипите надскочиха в доста отношения заданието. Сега предстои нелеката задача с тази подробна информация да съставим една финална програма, която да представим на Общинския съвет”.

Становища и предложения ще се събират до края на годината от всеки, който има отношение по въпроса, а концепциите са достъпни на сайта на общинското предприятие “Софияплан”.
Чуйте целия разговор на Антония Каменичка в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Част от визуализацията на концепцията на екип „Софийски терми“

Трите най-добри концепции за бъдещето на софийската Централна баня

Какви са концепциите за развитието на Централната минерална баня в София на колективите, които участваха в конкурса на „Софияплан“ ? Напомняме, че допуснатите и участвали екипи са мултидисциплинарни - освен архитекти, включват още културолози и..

обновено на 01.12.20 в 16:02
ВИЖТЕ ОЩЕ
Независимо от времената, Бъдни вечер продължава да събира семейството

Коледари ни посещават след записване, поздравите ни най-често са дигитални

Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото..

публикувано на 24.12.24 в 17:05
Доц. Тодор Ялъмов

Конкурс за младежки стартъп насърчава предприемачи, намира им партньори и инвеститори

Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете..

публикувано на 24.12.24 в 15:45
Дядо Коледа

Защо според децата празнуваме Коледа?

Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци?  На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.

публикувано на 24.12.24 в 15:23
Снимки: transparency.bg

По-големи общини използват предимствата си за по-добро управление и прозрачност

Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на..

публикувано на 24.12.24 в 15:10

Българското научно достижение за 2024 г. - BgGPT

Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София..

публикувано на 24.12.24 в 12:23

6 момичета и 4 момчета се родиха по инвитро програмата на Столичната община

Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца..

публикувано на 24.12.24 в 11:31

Над 300 екстремни локации в България в първата карта XtremeMap

Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е..

публикувано на 24.12.24 в 11:17