Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланикът на Кралство Белгия Н. Пр. Фредерик Морис:

Съществува много солидна основа в белгийско-българските бизнес отношения

„Fun, Food & Resilience“ с акцент върху умението да устояваме на изпитанията - такъв беше фокусът тази година на Дните на Белгия в България – инициатива, която вече 15 години отразява и поощрява активните бизнес и културни връзки между двете страни. Провеждането на традиционното събитие в нов, но интригуващ и приобщаващ онлайн формат се оказа отличен пример за поддържането на двустранните отношения и бизнес общността, свързана с тях, живи и динамични.

По традиция кулминацията е връчването на наградата Primus Inter Pares („Пръв сред равни“ - от лат.) на най-успешната организация, която инвестира и развива бизнес в България и по този начин допринася за подобряване на бизнес, социалните, културните и човешките отношения между Белгия, Люксембург и България. Тази година на първо място бяха отличени усилията на Бизнес института - катализатор на бизнес умения, открил ефективна формула да развива и прилага успешно услугите си онлайн.

Дните на Белгия в България се организират от Посолството на Кралство Белгия у нас и бизнес клуб „Белгия-България-Люксембург“. Това беше и първото събитие за новия посланик на Кралство Белгия в България Н. Пр. Фредерик Морис, който прие поканата да представи визията си за развитието на белгийско-българския бизнес у нас в специално интервю за Радио София.

„Благодаря за възможността да ме представите пред българската общественост. От два месеца съм тук. България за мен е нов опит. Не съм имал възможността да работя досега в тази част на света. Това ще бъде много приятно откритие за мен. Аз имам опит от друг континент. Работих в Африка преди да дойда в България.

Затова казах, че е нещо много, много различно не само като метод на работа, но и като място, но пък за сметка на това тук има много предимства, като например да съм заедно със семейството си. Това, което имам като впечатления от българите е, че сте широко скроени и отворени към света хора, които се интересуват от другите“, казва Н. Пр. Фредерик Морис.

По отношение на развитието на белгийско-българските бизнес отношения, посланикът на Белгия отбелязва, че според него съществува много солидна основа. Има много белгийски фирми, които присъстват трайно и от доста време в България и работят добре. Има и български фирми, които по някакъв начин са свързани с Белгия. Работят в различни сектори.

След най-важните, които Н. Пр. Фредерик Морис открои са транспорта, химическата промишленост, агро и хранително-вкусовата индустрия, сферата на услугите, банки и застраховане, текстилна промишленост и информационните технологии.

„На базата на всичко това, след като преодолеем всички трудности, свързани с пандемията, моята мисия е посолството да продължи в същата посока да помага и улеснява компаниите в тяхната дейност“, подчертава посланикът на Кралство Белгия у нас.

Като пример той посочва организирането на т.нар. търговски мисии, чиято цел е запознаване на белгийски компании с възможностите за инвестиции и бизнес в България, както и български такива, които могат да свържат дейността си с Белгия.

„За това много ни помагат областните търговски представителства и разчитаме прекрасното сътрудничество с тях да продължи“, казва още Н. Пр. Фредерик Мориси допълва - друг конкретен пример, който мога да посоча, е семинарът, който организираме тази седмица в сферата на транспорта. Вълнуваме се изключително много от положението на българските превозвачи. Знаем, че една голяма част от стоките се превозват към Англия, но сега след Брекзит, условията ще се променят.

Затова идеята на този семинар е да свържем българските превозвачи с белгийски представители на различни видове транспорт, да ги запознаем с промените на законодателството и да им осигурим достъп до всякакъв вид актуална информация, касаеща работата им. Идеята е по този начин да бъде осигурена възможност за преминаване през Белгия, а не през Франция и Германия, което е от взаимен интерес за двете страни“.

Още за визията за белгийско-българския бизнес на посланика на Кралство Белгия в България Н.Пр. Фредерик Морис, мечтата му да усети магията на Родопите отблизо и какво пожелава на чист български език на страната ни по повод предстоящите Коледно-новогодишни празници, чуйте в интервюто с него.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53
Георги Иванов - писател, сценарист, драматург

"Бу и Фу и странното нещо на дървото" - за бухалите и децата без умаления, но с умиление

Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..

публикувано на 31.01.25 в 15:22
Отломки от разбилия се самолет

Недостатъчно служители в контролната кула преди авиокатастрофата над Вашингтон

Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..

публикувано на 31.01.25 в 15:08