Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво отопление да изберем

Председателят на асоциацията „Активни потребители” Богомил Николов напомня някои лесни мерки с доказан ефект

Твърдото гориво води до замърсяване на въздуха, а и вече не е толкова евтино
Снимка: Колаж Георги Нейков, БНР

Най-ефективни са климатиците и производните им. Ако с един електроуред (като печка) преобразуваме единици електроенергия в единица топлина, при климатиците съотношението е 1:3 до 1:4 и повече.

Това обясни в ефира на Радио София председателят на асоциацията „Активни потребители” Богомил Николов.

По думите му България е далеч (във времето) от изграждането на т.нар. пасивни къщи, в каквито вече живеят стотици и хиляди в други страни.

У нас най-големият проблем е свързан с по-замърсяващите начини на отопление, които са и най-евтини. А по-чистите са по-скъпи.

Във връзка със стремежа ни за по-чист въздух, обаче, на първо място трябва да изключим боклуците от възможност за отопление чрез изгаряне, подчерта експертът.

Инвестициите в слънчеви панели се възвръщат, но много хора се отказват, заради административни спънки с узаконяването Фото: Pixabay

Той напомни, че е добре да направим жилището си максимално енергийно ефективно.
Ако не можем да инвестираме в скъпа апаратура или саниране например, резултат може да се постигне и с дребни мерки: уплътняване на прозорците и под вратите, както и зад радиаторите; да се отвори свободен достъп на отоплителното тяло до въздуха в помещението, да не се затваря със завеси, например; умението да проветряваме - широко отваряне, но за кратко по няколко пъти дневно, а не продължително открехване на прозореца.

Трудно е да се прогнозира кой начин на отопление е най-изгоден за цял сезон или за по-дълъг период, защото има динамика в цените на ресурсите и на енергията, отбеляза Николов. Понякога дори и с кредит някои мерки се изплащат бързо и излизат по-изгодни.

От асоциацията „Активни потребители”за изпратили предложение до Министерството на енергетиката за субсидиране на уреди с дистанционно отчитане за енергийно бедни семейства.

Модерните измерителни устройства и имат редица предимства, но са до 4 пъти по-скъпи.

Чуйте разговора на Данаил Конов с Богомил Николов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

17-годишен остава в ареста заради побой в столичния кв. "Стрелбище"

Момче на 17 години остава в ареста заради побой в столичния квартал "Стрелбище" снощи. Първоначално по случая бяха задържани 14 непълнолетни, заподозрени в съпричастност към побоя над мъж, който е разхождал кучето си. 13 от тях бяха освободени, като според началникът на Четвърто районно управление Кристиян Тонев скандалът е бил предизвикан от..

публикувано на 08.07.25 в 18:26
Димитър Николов

Добри новини от Бургас за артистични младежи и за хора с деменция

До броени дни в Бургас ще бъдат предоставяни специални гривни за проследяване на възрастни хора, които страдат от деменция . "Ако видите човек с лилава гривна с изображение на незабравка, знайте, че е наш съгражданин, който страда от деменция. Проявете разбиране и помогнете! Може да е забравил как да стигне до дома си или да е дезориентиран..

публикувано на 08.07.25 в 18:06
Снимка: climatebook.gr/Климатека

BG Alert трябва да предупреждава за горещи вълни! Те са природно бедствие

България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова   - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..

публикувано на 08.07.25 в 16:50
Адв. Деян Драгиев

Адв. Деян Драгиев: Дали е работещ законът за личния фалит, ще се разбере след години

Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..

публикувано на 08.07.25 в 15:37

Как са изглеждали средновековните настолни игри?

Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..

публикувано на 08.07.25 в 15:29

Скулпторът Александра Попова: Металът има характер

Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..

публикувано на 08.07.25 в 14:45
Повечето общински жилища са в панелки, строени преди години

Столичната община не е брокер. Общинските жилища трябва да са инструмент за социална политика

След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли ,  председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..

публикувано на 08.07.25 в 14:35