Португалското председателство ще започне с много “силен коз” и с огромно предизвикателство. Голямото предимство е приетият през септември от Европейската комисия нов Пакт за миграцията и убежището, като предстои неговото валидиране от останалите европейски институции. Тази седмица бе направена и малка стъпка в тази посока, след като Комитетът по граждански свободи към Европейския парламент предложи проект за резолюция, която разглежда Дъблинските споразумения за убежището, като отново подчертава колко неравномерно те разпределят отговорностите. Резолюцията ще се гласува на сесията от 14 до 17 декември. Подготовката за приемането на пакта от Европейския парламент е дълга и сложна, което е първото предизвикателство пред португалското председателство, изтъкна проф. Кръстева.
Новият пакт въвежда новия принцип “гъвкава солидарност”, с който солидарността ще има две противоположни характеристики - от една страна задължителна, от другата страна - гъвкава. Това означава, че вече няма да се говори за квоти, а за гъвкаво участие в различните аспекти на миграционната политика. С други думи страните, които не искат да приемат мигранти, ще помагат на държавите “на първа линия” като участват в други дейности - например да спонсорират завръщането на мигрантите.
Друга характеристика на пакта е, че се ускорява процесът на разглеждане на молбите за убежище, като при отхвърляне ще се провежда и бързо репатриране. Обсъжда се вариант дори разглеждането на молбите за някои държави да се извършва направо на границата.
Същевременно се предлага засилване на европейското измерение на интеграционната политика в допълнение към действията на национално ниво чрез Европейски план за действие за интеграция и включване 2021-2024 година. Това е интересен преход, който ще направи по-голяма връзка между европейското и регионалното ниво.
Проф. Анна Кръстева обърна специално внимание и на въпроса с мобилните таланти по отношение на въпроса с постпандемичното развитие. Коментирайки темата за завръщането тя изтъкна, че пандемията катализира завръщанията и този въпрос придоби все по-важно обществено значение.
Чуйте интервюто на Лили Големинова с проф. Анна Кръстева.
След броени дни в швейцарския град Базел ще се проведе поредното 69-ото издание на Конкурса за песен на Евровизия . Двата полуфинала са на 13 и 15 май, а големият финал е на 17 май . Тази година в състезанието участват 37 страни , като този път се наблюдава езиково разнообразие. Повечето от песните не са на английски език, както беше в..
Общо 11 458 деца са класирани в детски градини, ясли и предучилищни групи в София. 9720 са неприетите деца. Това съобщи Десислава Желязкова, директор на дирекция "Образование" в Столичната община, при обявяването на местата от първото класиране за прием в детските градини и ясли в София. Общо кандидатстващите деца са 23 679. 3200 са свободните..
Арестант е избягал в Перник докато е бил конвоиран, но минути по-късно е задържан, потвърди регионалният говорител на МВР Венцислав Алексов. 24-годишен столичанин, за когото е имало данни, че е извършвал серия престъпления в Перник снощи е бил задържан на територията на Второ районно управление в кв. "Изток”. Проведени са процесуално-следствени..
От години експерти от областта на архитектурата, урбанизма, комуникациите, дизайна и мултимедията в сдружението "Градоскоп" работят усилено в "преоткриването на градските пространства". Мислят за облагородяване и обживяване на различни позабравени локации с потенциал в София, сред които и Сточна гара. Организират срещи, форуми, дискусии,..
В София тържествено се отбелязва Денят на Европа. Знамето на Европейския съюз беше издигнато на пилоните пред сградата на президентската институция - в присъствието на държавния глава Румен Радев, вицепрезидента Илияна Йотова, председателя на Народното събрание Наталия Киселова, патриарх Даниил , кмета на столицата Васил Терзиев и други официални лица..
Предстоят два празнични дни за жителите и гостите на столичния район "Възраждане". На 10 и 11 май (събота и неделя) "в сърцето на града" - на бул. "Стефан Стамболов" ще звънят гласовете и ще се видят танците на талантливите деца от района, а специални гости ще бъдат Николина Чакърдъкова (10 май), рок и джаз с проф. Радулов, Васко..
Днес православната църква чества летния Никулден. Празникът е възпоменание за пренасянето на мощите на Свети Николай Чудотворец в италианския град Бари. Там се пазят и до сега. И събират поклонници от целия християнски свят. Св. Николай живял през IV век и бил епископ на град Мира в Мала Азия. Векове по-късно градът бил завладян от..