"В шестмесечния курс в женската ни група ще дискутираме интересни текстове от феминистките теории, но далеч не това е водещото", обяснява д-р Милена Статева от The Orion Grid. "Основната ни цел е да изградим един научен поглед и подход към женските епистемологии. Женските начини на правене на нещата, на градене на отношения и кариера, са по-флуидни, по-фрагментирани, грижовни, по-комплексни в някакъв смисъл и е важно те да бъдат осъзнати и реализирани тъкмо по този начин, вместо да се налага на жените да бъдат в същите позиции и да правят нещата като мъжете", споделя д-р Милена Статева.
Един от принципите на женската епистемология е също набавянето на познание от непосредствения опит. Често той се използва съвсем успешно и от мъже, например при разработването на различни програми и политики „отдолу нагоре“. Такъв е и принципът в "Читалище за жени". Женското лидерство обикновено е по-флуидно и демократично от авторитарните йерархични модели на патриархалния свят.
"През последните 30 години феминизмът е тема табу. Дотолкова, че например една важна демократична институция ме помоли да не използвам думата "феминизъм", когато говоря за историята на равнопоставеността между половете. Можете да си представите до каква степен е демонизирано това понятие", подчерта д-р Статева.
Според нея причините за това са много и е трудно да бъдат анализирани – от зародилия се през 90-те години агресивен феминизъм, през неолиберлният феминизъм, който подкопава позициите на жените, вместо да ги изкарва напред в обществото.
По-основният проблем обаче е социален и психологически, а именно начинът, по който жените се демонизират, особено когато търсят правата си или показват себе си като различни по някакъв начин. В нашата патриархална култура това се приема като заплаха и се посреща със страх, който впоследствие се превръща в гняв. Макар и в България насилието над жени да не е с най-голям обхват, то е най-жестоко от всички страни в Европейския съюз. Това означава, че средно на две седмици една жена бива убива заради пола си, а голяма част от случаите на насилие над жени завършват в болница.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..