Няколко са основните критерии за определяне на победителя в тази категория - на първо място са партньорствата, които съответната компания е имала за справяне с Covid-кризата, да не са за сметка на предходните партньорства, които е имала традиционно. Друг критерий е разнообразна подкрепа, там където има проверена нужда, каза пред Радио София Красимира Величкова – директор на “Български дарителски форум”.
Обявени бяха и наградите в традиционните категории “Най-щедър дарител”, ”Най-голяма обем финансови дарения”, “Най-много положен доброволчески труд от служителите”, “Най-добра дарителска програма” и “Най-устойчива дарителска програма”.
Здравеопазването и социалната подкрепа тази година се очаква да изместят образованието като кауза, която в последните три години фондации и компании подкрепят най-много, показват анализите на “Български дарителски форум”. Само за периода от март до юни бяха дарени над 43 милиона лева, именно с фокус справяне с кризата. Около 90 процента от тези дарения бяха насочени към болничните заведения и техния персонал, отбеляза Величкова. От друга страна интересът към дарения в образованието остана висок и много компании инвестираха във възможностите за достъп на децата до дистанционното обучение, а така също и в организации, които да обучават учителите.
Красимира Величкова коментира и случая “ХелпКарма”, като посочи, че след първоначалния шок от този случай вече общото мнение е, че това е бил един конкретен случай на злоупотреба с доверие, който не е оказал сериозно отдръпване. Същевременно е било провокирано актуализиране и на стандарти за управление на граждански организации, включително и за дарителските платформи. Все още няма актуални данни за настоящата година, но анализът “Български дарителски форум” за 2019 година показва, че общо са дарени 99 милиона лева, като компаниите са дарили 41 милиона лева, фондациите - 45 милиона, а хората около 11 милиона лева. Тенденцията е да се увеличават даренията от индивидуалните дарители.
Чуйте интервюто на Катя Василева с Красимира Величкова.
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „Космосът на чудесата“ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..
В края на работната седмица, на 4 април във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), коментираха по следните теми: Пътищата в България , култура на шофиране и спазване на правилата и санкциите. Човешки жертви..
Държавните институции и законодателството ни изостават драстично от съвременните форми на превенция и защита на децата. Гражданската нетърпимост към насилието над деца се увеличава. Това се посочва в Отворено писмо на Национална мрежа за децата (НМД) до държавните институции и медиите във връзка със случаите на насилие над деца в..
На 12 април ще се проведе Петото издание на Международния турнир "Turbo Trophy" , организиран от Българската федерация по таекуондо и Таекуондо Клуб Турбо . "Предишните издания на състезанието превърнаха “Turbo Trophy" в празник на спорта и успяха да зарадват стотици състезатели и хиляди привърженици на Олимпийското таекуондо в България и на..
Проблемът на българските партии, особено на тези в опозиция, е, че не знаят какво ще правят на 2 януари 2026 г . Това ги кара да правят резки движения, които говорят за тяхна безпомощност на въображението. Това коментира пред БНР-Радио София политологът д-р Любомир Стефанов . И още: " Партиите свикнаха да се явяват често на избори и..