"За незрящите студенти достъпът до информация винаги е представлявал проблем, особено с традиционните хартиени книги. Докато се стигне до тази библиотека беше изминат дълъг път, но вече 15 години библиотеката използва дигиталните технологии в подкрепа на студентите с нарушено зрение," каза пред Радио София д-р Радостина Тодорова, директор на Библиотеката към НБУ.
"Още през 2005 година НБУ създава първото читателско място за хора с нарушено зрение, оборудвано с брайлов принтер и брайлов дисплей. Няколко години след това се реализира следващия проект, благодарение на който се назначава координатор на библиотечни услуги за хора с нарушено зрение. През 2014 година е създадена и специална страница на сайта на библиотеката с информация с контакти на библиотечни и технически асистенти, обучени предварително да помагат на този тип читатели. Така се стига и до създаването на електронна колекция за хора с увредено зрение през 2016 година," разказа д-р Тодорова.
Процесът на дистанционно обучение допълнително изостри нуждата от ползването на такъв ресурс. През тази година към библиотеката са добавени 137 нови заглавия.Интересен е начинът на поднасяне на информация - използва се възпроизвеждане на текстове от синтезатор на реч чрез компютър или смартфон. Методът е изключително предпочитан от хората с увредено зрение и замества използването на брайлов шрифт или брайлов монитор.
Най-новият проект на екипа “Развитие на информационната компетентност на студенти със специални образователни потребности” ще позволява достъп до информационни материали в два формата - под формата на звуков файл и като обикновен текст в .TXT формат.
Чуйте интервюто на Гергана Пейкова с д-р Радостина Тодорова.
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..
Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..
Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..
Новият омбудсман на България е Велислава Делчева, стана ясно след гласуването в Народното събрание. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители, 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше предложена за поста от ГЕРБ-СДС. “Пред мен стои нелеката задача да оправдая доверието. Поемам огромна отговорност. Дневен ред в..
След началото на кампанията за разяснения по влизане в еврозоната в българската банкова система са внесени над 1 млрд. лева . Банките у нас бяха сред първите най-готови сектори за приемане на еврото, защото похарчиха милиони и започнаха подготовката още миналата година. "Системите ни работят с много валути, имаме депозити и кредити в..
Гриша Георгиев-Greesh - добре познат и любим на голяма част от публиката е винаги много деен, атрактивен и забавен. Дойде и в предаването “Добър вечер, София“, за да представи своя соло проект и нова песен. До момента Greesh участва в групите No More Many More и Portokal , а проекта GREESH, по думите на музиканта е факт вече две..
7 летни академии организира фондация "Заедно в час“, които помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година и да развиват полезни умения. СТАРТ академиите се провеждат в кв. "Факултета“ в София, кв. "Езерово“ и кв. "Победа“ в Бургас, Шумен, Разград, с. Брестница и с. Ръжена. Лятната академия кв. "Факултета“ се организира за 9-а поредна..