Дигитален архив на човечеството са започнали да събират и трупат четирима българи, създали платформата Есториум (Estorium). Идеята е изключително амбициозна и може би надхвърля фантазиите на много хора и затова никой до този момент не се е наемал да се захване с такъв проект.
„Есториум е дигитален антропологичен архив, в който искаме да съхраним живия образ и духовния отпечатък на милиони човешки същества“, обясняват от екипа, който е в състав Атанас Христосков, Драгомир Димчев, Мартин Балкански, Велианна Кашева.
„Проектът се отличава от всичко правено досега. Има документални филми или фотоархиви, но ние искаме да обединим всички възможни технологични средства и форми – видеоматериали, аудиозаписи, снимки, текст, дигитално съдържание. Всичко, чрез което след време хората ще могат да се докоснат до живите истории на днешните ни съвременници. Всичко толкова бързо се променя, че и след 10 години една снимка на площад, например, ще бъде любопитна“ , разказа пред Радио София Велианна Кашева. И допълни, че само седмица след обявяването на проекта вече са постъпили първи материали, идеи и мнения.
„Всеки човек от всяка точка на света ще може да сподели история за себе си, за свой близък или нещо любопитно.“
Екипът иска да публикува първите 1000 истории през 2021 година.
Петя Калнакова научи още от Велианна Кашева.
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..