„Епидемия“ и „народ“ са признати за йероглифи на 2020 година в Китай, показват резултатите от традиционното гласуване в интернет, организирано с подкрепата на Държавния център за наблюдение и изучаване на езиковите ресурси на КНР.
„Народ“ е признат за йероглиф на годината по отношение на вътрешната тематика. Както се обяснява в документа след резултатите от гласуването, през изтичащата година китайските граждани са си помагали един друг, съвместно са се борили с епидемията, спазвали са мерките за сигурност, носели са защитни маски и не са излизали, за да защитят общественото здраве.
„Епидемия“ е станала йероглиф на годината на международна тематика. През 2020 г. ситуацията в света беше изключително променлива, казват експертите. Епидемията от новия тип коронавирус внезапно удари света, наруши обичайния ред и начин на живот и доведе до противоречия и конфликти.
Вътрешната тема на годината е „борба с бедността“. Изборът на този символ се определя от амбициозната програма на Китай за изкореняване на бедността през 2020 г. Изразът на годината на международна тематика е „епидемията от коронавирус“, което се обяснява с пандемията и промените в живота на световната общност.
Гласуване за йероглиф и израз на годината, които според китайските граждани най-пълно характеризират ситуацията в страната и в света, се провежда от 2006 г. насам. Миналата година йероглифът на вътрешна тематика стана „стабилен“. Експертите свързват избора със стабилното представяне на китайската икономика, както и честването на 70-годишнината от КНР. Йероглифът от 2019 г. на международна тематика стана „труден“, което е свързано с промените в света, многобройните кризи и противоречия.
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..