93% от хората вземат някакво решение за новата година, сочи проучване на Американската асоциация по психология. Но след година се оказва, че под 20 на сто от хората са осъществили поставените цели.
На първо място ниският процент се дължи на навиците, които ни пречат за бърза промяна, обясни пред Радио София Жасмина Гевезиева. Тя е завършила Академията за изграждане на здравословни навици Habits Academy в САЩ практикува като персонален треньор и състезател по фитнес.
На следващо място е нужна силна мотивация – може да е любов, краен срок, степен на важност или друга причина, поради която не може да не се промениш.
Гевезиева уточни, че за промяната на навик са необходими 9 седмици и половина (66 дни), но ако навикът е много упорит, този срок може да достигне до 265 дни.
Волята и повтарянето на желаното действие и поведение са условие за създаването на нови невронни връзки в мозъка за изграждане и утвърждаване на навика, към който се стремим.
Най-често вземаните решения са за здравословно хранене, повече спортуване и за спестяване на пари.
„Не е лошо да си поставяме високи цели, но те трябва да са конкретни и все пак – реалистични. Тогава се постига и високо ниво на мотивация“, подчерта Гевезиева.
Можем да се обезсърчим, ако не виждаме резултати от полаганите усилия, ако не сме достатъчно упорити и постоянни. Най-добре е да отчитаме наличието и степента на прогрес след първия месец. Трябва да се радваме и стимулираме и от малките победи към постигането на голямата цел.
Чуйте какво още обясни Жасмина Гевезиева пред Елмира Джома.
Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..