Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2020-а в света на роботиката - какво впечатлява

Нови и интересни открития донесе 2020 година в сферата на роботиката. Какви бяха най-впечатляващите новости коментира пред Радио София Кристиян Михайлов, съосновател на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация.

Първият компютърно генериран организъм Ксенобот бе създаден в Канада, като за основа бе използван жабешки ембрион. Той може да намери различни приложения - от насочването на лекарства в човешкия организъм до почистване на океаните от микропластмаса.

Друга интересна новост е робот за химически синтез на американска компания, който се основава на облачно базиран софтуер, за да предскаже резултата от химически реакции, предложени от потребителите.

Медицинските роботи и роботите за дезинфекция изиграха важна роля в борбата срещу Covid-19, като Международната асоциация по роботика посочва, че продажбите на професионални сервизни роботи са се увеличили с 32%.

Ксенобот


В областта на изкуствения интелект впечатление направи американска компания, привлякла значителни капитали за изграждане на първата когнитивна AI платформа за индустриални роботи. Очакваният резултат е производство на по-стабилни роботи с повече нива на сигурност в реалния свят с по-висок спектър от индустрии, отбеляза Кристиян Михайлов. 

В България също има добри новини в областта на роботиката. Първият колаборативен робот бе пуснат в масово производство у нас, като изработването му се извършва при заявки от потребителите. Автоматизирана система за земеделие пък спечели наградата за Стартиращо иновативно предприятие.

Продължава тенденцията технологичните постижения в различни краища света да бъдат споделяни лесно и да стават достъпни за всички. Все по-бързо се намират нови решения, а най-добрият пример за това е създаването на mRNA ваксините, които се превръщат в спасителен пояс за нашето общество. 

Чуйте интервюто на Лили Големинова с Криситян Михайлов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Природен парк „Витоша“

"Форум", 02.04.25: Витоша - символ и богатство за милионна София

В средата на седмицата във "Форум" коментаторите  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми:  Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..

публикувано на 02.04.25 в 18:35

На една сцена - две академии, обединени от инициативата "Musicorum Via"

"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..

публикувано на 02.04.25 в 16:08
Снимки: Изследователски център „Тренд“

6 от 10 българи одобряват донорството, но не говорят за него, за да "не дърпат дявола за опашката"

Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..

публикувано на 02.04.25 в 15:45
Юлия Спиридонова

Писателката Юлия Спиридонова: Трудно е днес да бъдеш дете и тийнейджър

Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор.  Тя  е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година .  В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..

публикувано на 02.04.25 в 15:14

Изслушване на кандидати за омбудсман по инициатива на 12 граждански организации

В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..

публикувано на 02.04.25 в 14:50

Танцовият пърформанс "Drag ON" forever ще се играе в София, Габрово и Бургас

През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..

публикувано на 02.04.25 в 14:20

Моноспектакъл ни помага за трудното влизане в обувките на другия

Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..

публикувано на 02.04.25 в 13:34