Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Христо Попов: Има голям обем археологически проучвания в Северна България

Национален археологически музей

Националният археологически музей отваря отново врати днес, като са наложени обичайните мерки - носене на маски, използване на дезинфектанти и спазване на дистанция. Входът за лекари и медицински персонал е безплатен. Допускат се посетители при лимит до 30% от капацитета, но изложбите не могат да има официално откриване.

"Днес, за първи път от може би близо месец, отваряме врати. Честно казано не тая големи надежди бързо да се възстанови и посещаемостта и интересът на хората към културни събития, дано да не съм прав. И времето, и обстановката са по-различни. Нормално е хората да мислят за други неща," каза пред Радио София директорът на музея доц. Христо Попов.

"Изложбата "Поток през времето" отдавна чака да бъде открита. Тя е посветена на спасителните археологически проучвания по разширението на газопреносната мрежа в периода 2019-2020 година. Още една изложба предстои през настоящата кампания "Българска археология - 2020 г" с най-интересните археологически проучвания през годината," разказа доц. Попов.

Той определи изминалия археологически сезон като много натоварен, заради спасителните проучвания, проведени успоредно със строителните дейности по големи инфраструктурни проекти. През 2020 година са били издадени около 500 разрешения за трайни археологически проучвания, като по-голямата част са за спасителни. Според директора на Националния археологически музей обърна внимание и на програмата на Министерството на културата, която се утвърждава от няколко години, с положителни промени в самата процедура.

Доц. д-р Христо Попов

Наблюдава се обръщане на тенденцията, като основните акценти вече не са само в Южна България и по Черноморието, а има голям обем на проучванията и в Северна България, която е не по-малко богата в археологическо и културно-историческо отношение от южните части на страната.

Доц. Христо Попов открои някои находки, на които досега не е било обръщано толкова внимание, сред които интересни обекти по газопроводите и по продължението на Автомагистрала "Хемус" - в района на Белоградец в Търновско, некрополи край Ветрино, Чудомир, между Търговище и Разград.

Чуйте интервюто на Божидар Янев с доц. Христо Попов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят започва със слънце, а следобед може и да превали

Днес през по-голямата част на деня и над повечето райони ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста облачност и на отделни места, главно в планинските райони на Западна и Централна България и северните централни части на страната ще има краткотраен дъжд с гръмотевици. Ще духа слаб, а в Източна България и умерен вятър от..

публикувано на 07.07.25 в 06:35
Галя Георгиева

С. Житен и неговата добра среда

Днес Радиокафе гостува на  с. Житен  в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са  Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и  Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...

публикувано на 06.07.25 в 11:58
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46
Данита Заричинова

Колкото по-малък досег с пластмасата, толкова по-добре за нас

За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.  Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..

публикувано на 05.07.25 в 10:40