Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антония Ковачева: Филмотеката е убежището на всяко едно национално кино

Антония Ковачева
Снимка: Личен архив
Най-голямото предизвикателство пред българското филмово наследство е дигитализацията, но филмовите оригинали - историята на българското кино също трябва да бъде съхранена. Българската национална филмотека пази националния ни филмов архив, който е част и от европейския филмов архив.

“Филмотеката е убежището на всяко едно национално кино, пък ако щете и на световното кино”, казва Антония Ковачева - директор на Националната филмотека. “Във филмотеката се пази всичко, което е минало през организма на българското кино. Включително мемоари и писма на хора, които са минали през всички тези турбулентни - политически, социални и всякакви проблеми. Така че филмотеката е едно убежище, което пази всичко което се е случвало в българското кино”, казва тя.  

Антония Ковачева припомни, че хората, които са създавали българските филми са преминавали през много и различни перипетии. Още от началото на ХХ век, когато се е смятало за панаирджийско забавление, а пионерите на българското кино са се опитвали да убеждават големите актьори от театралната сцена да участват във филмите.

Историята на киното ни преминава и през двете световни войни, както и невероятната цензура на властта след 1944 г. След 1989 г. българското кино отново преживява обрат - постига свободата, но липсват пари за създаване на филми.     

“Като се замисля какъв стоицизъм, каква воля трябва да имат хората, които създават българското кино, не мога да изпитвам към тях друго освен възхищение”, допълва Антония Ковачева.

Най-старата лента в хранилището е от откриването на Великото народно събрание с цар Фердинанд във Велико Търново. Всичко, което не е унищожено по време на бомбардировките или не е било загубено е във филмотеката. Във филмотеката се съхраняват и 500 чужди заглавия, които също са част от националното филмово богатство.  

Чуйте повече в разговора на Катя Василева в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“ за честването на празника на Българската армия

След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..

публикувано на 06.05.25 в 14:35

Изложба разказва за "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците"

Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е   базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“  на проф...

публикувано на 06.05.25 в 14:14
Проф. Венцислав Мутафчийски

Медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм

С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..

публикувано на 06.05.25 в 13:59
Марин Вардолов - Мичо

Марин Вардолов представя в изложба с поп арт портрети на големи български актьори

"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..

публикувано на 06.05.25 в 12:35

Историята на 69 български генерали в третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946"

В края на април, Националният военноисторически музей официално представи третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946“, озаглавена „С воля и отдаденост“, с автори проф. Тодор Петров и доц. д-р Соня Пенкова. Те са създатели и на предишните две части на първото по рода си систематизирано и цялостно изследване на произхода,..

публикувано на 06.05.25 в 11:55

Вход свободен в Националния военноисторически музей

Националният военноисторически музей днес работи с вход свободен от 10.00 до 17.00 часа по повод 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия. Гостите ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще е достъпът и до временните изложби "Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство..

публикувано на 06.05.25 в 10:11
Цар Борис III на Гергьовденския парад в София на 6 май 1941 г.

Гергьовденският парад в София на 6 май 1941 г.

Навършват се 145 години от първото честване на Гергьовден като Ден на храбростта и Българската армия. В звуковия файл можете да чуете откъс от най-стария запис на Гергьовденския парад в София от 6 май 1941 година, когато на пл. "Св. Александър Невски" Цар Борис III прави преглед на военните части и поздравява юнкерите и кадетите от Военното..

публикувано на 06.05.25 в 09:08