Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антония Ковачева: Филмотеката е убежището на всяко едно национално кино

Антония Ковачева
Снимка: Личен архив
Най-голямото предизвикателство пред българското филмово наследство е дигитализацията, но филмовите оригинали - историята на българското кино също трябва да бъде съхранена. Българската национална филмотека пази националния ни филмов архив, който е част и от европейския филмов архив.

“Филмотеката е убежището на всяко едно национално кино, пък ако щете и на световното кино”, казва Антония Ковачева - директор на Националната филмотека. “Във филмотеката се пази всичко, което е минало през организма на българското кино. Включително мемоари и писма на хора, които са минали през всички тези турбулентни - политически, социални и всякакви проблеми. Така че филмотеката е едно убежище, което пази всичко което се е случвало в българското кино”, казва тя.  

Антония Ковачева припомни, че хората, които са създавали българските филми са преминавали през много и различни перипетии. Още от началото на ХХ век, когато се е смятало за панаирджийско забавление, а пионерите на българското кино са се опитвали да убеждават големите актьори от театралната сцена да участват във филмите.

Историята на киното ни преминава и през двете световни войни, както и невероятната цензура на властта след 1944 г. След 1989 г. българското кино отново преживява обрат - постига свободата, но липсват пари за създаване на филми.     

“Като се замисля какъв стоицизъм, каква воля трябва да имат хората, които създават българското кино, не мога да изпитвам към тях друго освен възхищение”, допълва Антония Ковачева.

Най-старата лента в хранилището е от откриването на Великото народно събрание с цар Фердинанд във Велико Търново. Всичко, което не е унищожено по време на бомбардировките или не е било загубено е във филмотеката. Във филмотеката се съхраняват и 500 чужди заглавия, които също са част от националното филмово богатство.  

Чуйте повече в разговора на Катя Василева в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ком-Емине като пътепис

Пътят от връх Ком до нос Емине е мечта за много любители на планинските преходи, но остава неосъществена за голяма част от тях. Дългият преход и стаха от провал в начинанието е това, което отказва любителите на природата да се впуснат в предизвикателството. За преминаване на маршрута Ком-Емине, знаете, има различни трасета, избор от множество пътеки и..

публикувано на 10.11.24 в 12:00

Обичайте се, колкото и трудно да е това

Представяме книгата на Ваня Петкова "Бог е любов". Говорим първо с нейната дъщеря - Оля ал Ахмед - журналист, публицист, преводач и поет, а после и с известния журналист и публицист Исак Гозес - реценцент на книгата и автор на послеслова: "Аз съм първият, който го прочете. Такъв роман се пише върху разранено коляно цял живот. Дано читателите да го..

публикувано на 10.11.24 в 11:55
Лили Големинова - водещ на галаконцерта

Радиото не е професия, то излиза от теб

Представяме едно от лицата и гласовете на радио София - журналистът и музикален редактор Лили Големинова, водещата на "Радиокафе", "Моята друга музика" и на новото предаване "Музиката на града": "Радиото присъства в живота ми откакто съм се родила на "Др.Цанков" 12. Дядо ми е бил създател на един от първите радиооркестри. Съдбата повели да се върна..

публикувано на 10.11.24 в 10:57
д-р Йорданка Господинова

Да се хидратираме добре и през зимата

С д-р Йорданка Господинова – един от първите хранителни коучове у нас, говорим за здравословното хранене през зимния сезон: "Зимният сезон има своите красоти, но и предизвикателства като промяна на динамиката на живот. Обездвижване и застояване са сред особеностите му, както и малкият избор на пресни плодове и зеленчуци. Философията да прекарваме..

публикувано на 10.11.24 в 10:00

Софийски разкази - ул. Граф Игнатиев. Архикултурни разкази

С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..

публикувано на 09.11.24 в 15:00
С Десислава Димитрова (вдясно) и Ширин Ходжева

Графити с прежда

"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..

публикувано на 09.11.24 в 11:43

Да окуражим хората да творят на правилните места

На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..

публикувано на 09.11.24 в 10:54