"Когато се ражда тази легендарна група, предисторията е много интересна, 15-годишния Ленън създава една група, изпреварвайки и бийт музиката и развитието на рокендрола. Преди да станата Бийтълс са били Хилвър Бийтълс. Различават се като самороден кръст от онези диаманти, които се различават от графита, шлифован кръст от самите тях и от ранното развитие на музикалната индустрия. До такава степен се раздличават, че блестят и носят светлина години, след като групата я няма”, разказва професор Венцислав Димов - музиковед и преподавател във ФЖМК, СУ "Св. Климент Охридски".
Музикантът Ленърд Бърнстейн казва за тях: "За първи път в историята на света едни хлапета създават музика, и за първи път - възрастни, като мен, надничат завистливо в техния свят". В средата на 60- те се ражда световната Бийтълс-мания. Момичетата си късат дрехите от възторг по тях, преди тях няма такива звезди. Кралицата ги прави лордове още тогава, като хлапета. Първата рок група, която създава собствена компания, и то не просто, за да издава музика, а да поощрява млади таланти. “Епъл” - тяхната компания, не продължава да съществува дълго, за съжаление.
“Това са Бийтълс - огромно легендарно излъчване на музиканти, част от които вече не са сред живите, но продължават да диктуват пулса на времето, като Джон Харисън и Джон Ленън. Те правят не просто музика, те правят култура, едни от първите клипове, които се снимат изобщо в историята на популярната музика, са свързани с името Бийтълс", казва още Венцислав Димов.
Много е интересно и изследването на социалното влияние на групата. Те не просто завладяват с музиката си, но и с текстовете, които провокират към свобода. Интересно е и влиянието им в България - рок музиката в социалистическото минало не е долюбвано от властта:
"Бийтълс са искали да дойдат в България през 1968 г. на Девети световен фестивал на младежта и студентите. Така или иначе на са допуснати в България тогава, защото са музика за свободното звучене, за свободния човек, дават изява на протестните чувства, затова не са допуснати в България тогава. Те са били знаме на свободния човешкия дух през 68- ма година в Европа, знаме на това да бъдеш гражданин на света.
През януари 1967 -ма година за първи път българското радио прави музикален ден на радиослушателя и една от първите песни, които са звучали е на Джон Ленън и на Бийтълс - "Обичам".
Щурците следват техния пример, това обяснява култа към Бийтълс в България през 60-те. Ако трябва да говорим за вечна музика, това е Бийтълс, защото имат такова влияние в рок музиката, каквото не е имало" казва още проф. Венцислав Димов.
Чуйте целия разговор на Петя Калнакова и Ангелина Грозева в звуковия файл.
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..