Славният някога спортен комплекс "Червено знаме" тъне в разруха. Преди броени дни общинският съветник Борис Бонев от "Спаси София" пусна тревожно видео, в което разказваше как сградата се кърти и разграбва.
Най-големият и най-модерният плувен комплекс в България е открит през 1985 г. за Европейското първенство, има няколко плувни басейна с олимпийски размери и други съоръжения за други спортове. Именно по онова време изгрява звездата на Таня Богомилова. След 2000 г. функциите затихват, а през последните 8 години огромното съоръжение се руши.
В момента то се стопанисва от Министерството на спорта (МС). От Столичната община претендира, че биха били по-добър стопанин.
Според спортния министър Красен Кралев най-добре е комплексът да бъде изграден наново – в друг мандат и срещу 120 млн. евро.
Борис Бонев е поискал с писмо създаването на работна група с представители на спортното министерство и Столичната община. От ведомството на Красен Кралев, обаче имат други планове, обясни пред Радио София общинският съветник от "Спаси София":
„Сумата 120 млн. евро е изсмукана от пръстите, не сме видели никакъв идеен проект. Всяка година от МС казват, че имат планове и са водили разговори с инвеститори.“
Според Бонев отлагането е свързано с бъдещата близка метростанция от третия лъч на подземната железница и теренът ще стане особено апетитен за всякакви луксозни комплекси и пр.
С въпросните 120 млн. евро министърът смята да бъдат изградени само два басейна, а досега е имало 5, и то за най-различни водни спортове, твърди още Бонев.
От 24 години България е единствената страна, която няма закрит басейн с кула за скокове, заради което младите ни надежди тренират в чужбина по 5 месеца в годината. В момента са в Белград, обясни пред Радио София Георги Чобанов, треньор на клуба по скокове във вода "Витоша":
„Хубаво е, че ще се бутне това, което е останало. Министър Кралев е прав, че така басейнът не може да съществува. Вече има много по-модерни филтри, помпи и отоплителни системи. Дано само басейнът да е закрит.“
В момента в сръбската столица Чобанов тренира с български плувни таланти с амбицията да вземат квота и да участват на олимпиадата в Токио.
Чуйте разговорите на Антония Каменичка.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..