Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вместо комплекс "Червено знаме" ще се строи нов в друг мандат, в този се руши

Снимка: Спаси София

Славният някога спортен комплекс "Червено знаме" тъне в разруха. Преди броени дни общинският съветник Борис Бонев от "Спаси София" пусна тревожно видео, в което разказваше как сградата се кърти и разграбва.

Най-големият и най-модерният плувен комплекс в България е открит през 1985 г. за Европейското първенство, има няколко плувни басейна с олимпийски размери и други съоръжения за други спортове. Именно по онова време изгрява звездата на Таня Богомилова. След 2000 г. функциите затихват, а през последните 8 години огромното съоръжение се руши.

В момента то се стопанисва от Министерството на спорта (МС). От Столичната община претендира, че биха били по-добър стопанин.

Според спортния министър Красен Кралев най-добре е комплексът да бъде изграден наново – в друг мандат и срещу 120 млн. евро.

Борис Бонев е поискал с писмо създаването на работна група с представители на спортното министерство и Столичната община. От ведомството на Красен Кралев, обаче имат други планове, обясни пред Радио София общинският съветник от "Спаси София":
„Сумата 120 млн. евро е изсмукана от пръстите, не сме видели никакъв идеен проект. Всяка година от МС казват, че имат планове и са водили разговори с инвеститори.“

Според Бонев отлагането е свързано с бъдещата близка метростанция от третия лъч на подземната железница и теренът ще стане особено апетитен за всякакви луксозни комплекси и пр.

С въпросните 120 млн. евро министърът смята да бъдат изградени само два басейна, а досега е имало 5, и то за най-различни водни спортове, твърди още Бонев.Снимка - от видео на „Спаси София“

От 24 години България е единствената страна, която няма закрит басейн с кула за скокове, заради което младите ни надежди тренират в чужбина по 5 месеца в годината. В момента са в Белград, обясни пред Радио София Георги Чобанов, треньор на клуба по скокове във вода "Витоша":

„Хубаво е, че ще се бутне това, което е останало. Министър Кралев е прав, че така басейнът не може да съществува. Вече има много по-модерни филтри, помпи и отоплителни системи. Дано само басейнът да е закрит.“

В момента в сръбската столица Чобанов тренира с български плувни таланти с амбицията да вземат квота и да участват на олимпиадата в Токио.

Чуйте разговорите на Антония Каменичка.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59