Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българският екип тръгва на новата си експедиция в Антрактида

Българският екип тръгва на новата си 29-та експедиция в Антарктида. Участниците в експедицията имат задачата да укрепят базата след тежкия зимен сезон в Антарктика и да я подготвят за следващия, както и да свалят данните от оставената да работи на автоматичен режим научна апаратура. 

Първият екип от 6 души трябваше да замине още на 12 януари, но заради случаи на коронавирус, сред испанските учени, пътуването се отложи. Съставът на експедицията е редуциран максимално заради епидемиологичната обстановка.

„Експедиция ще има. Планирано е да се върнат до средата на април. Стремихме са да запазим Антарктида чиста от коронавируса. Екипът задължително трябва да отиде, човешка ръка да отстрани повреди от бурните ветрове и снеговалежи от бурната зима, също така да свалят записите от уредите, които са останали да записват данните за промяната в климата, палео-климатичните промени, които са много важни за цялото човечество, защото в Антарктида тези промени са ярко изразени”, каза ръководителят на експедицията проф. Христо Пимпирев.

По думите му нашите учени ще свалят данните и ще ги изпратят в България, където ще ги предоставят за анализ и съпоставяне с данните от другите станции.

Според проф. Пимпирев трябва да се нагодим към реалността от тази пандемия. “От миналата година имаме и интернет на базата, беше инсталирана сателитна чиния. Аз винаги очаквам с голяма тръпка да отида в този сантиментален дом – Антарктида, и ми е малко чудно сега, но да се надяваме, че в края на тази година ще осъществим една доста по-голяма 30- та юбилейна експедиция”, каза още проф. Пимпирев.

Той обясни, че португалските учени, които работят съвместно с българските, са спрели теренните проучвания, отиването на учените на континента и работата по събирането на проби, но не и по научната работа.

“Тази година ще обявим нов конкурс за българи, за научни проекти, но конкурсите са отворени за цялата страна и България се утвърждава като една много силна полярна нация, ценена в целия свят“, каза още той.

На 29.01. в Аулата на Софийския Университет „Св. Кл. Охридски“ се състоя традиционната церемония по връчването на националния флаг на заминаващата експедиция. Флага получи ръководителят на експедицията проф. Христо Пимпирев, както и икона на Св. Йоан Рилски, дар от президента за параклиса в Българската полярна станция „Св. Кл. Охридски“ на о-в Ливингстън. Проф. Христо Пимпирев изказа своята увереност в успешния край на експедицията, въпреки че ще я координира виртуално.  

Очаква се полярниците ни да се завърнат на родна Земя през средата на април, но обстановката не позволява да се прогнозира точно време на завръщане, планира се това да се случи с военния самолет “Херкулес” на Уругвайските военновъздушни сили, от острова в съседство - Кинг Джордж.

Експедицията в състав: Йордан Тодоров - командир на базата, лекарят д-р Атанас Пелтеков, инженерите Петър Сапунджиев и Емил Иванов и логистиците Николай Николов и Камен Недков, заминават по маршрута София - Рим - Сантяго де Чили – Пунта Аренас.
На брега на Магелановия проток, те ще прекарат двуседмична пълна изолация и ще продължат, към о-в Ливингстън с испанския кораб „Сармиенто де Гамбоа“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51
Балканската диета есен

Балканската диета

Сезонната храна и Балканската диета с д-р Райна Стоянова: "Тя е много близка до Средиземноморската, която за поредна година е обявена за диета на годината. Няма вредна храна, има вредни количества. Най-важен е балансът и да се редуцират до минимум вредните навици." Още за съставките на Балканската диета и особеностите при прилагането ѝ - в звуковия..

публикувано на 05.10.24 в 10:30

Действията на всеки от нас имат значение

Годишни награди за биоразнообразие и Природа фест - Радостина Ценова от Фондация "Биоразнообразие" с подробностите: "Стартът на Феста е в 10:30. Продължава до 17:30, от 18 са Наградите. Успяхме за втора поредна година. Предвидили сме много забавления. Идеята е екологичните организации да се представят с характерните им дейности. Действията на всеки..

публикувано на 05.10.24 в 10:26

Създателки и съзидателки

Мария Алкалай за тура, посветен на жените в София, който Сдружение "Възможности без граници" предвижда тази неделя: "Колко паметника има в града, посветени на жени? Нито един, а има жени със сериозен принос в науката, образованието, но за тях не се говори. Отделяме време и внимание на историите на значими жени, които са променили жени. Няма да издам..

публикувано на 05.10.24 в 10:45