На днешния ден преди 108 години на Галиполския полуостров се случва чудо, което оставя трайна славата на българската армия и дух във военната история - Булаирската битка, припомни в ефира на Радио София д-р Веселин Хаджиангелов, директор на историческия музей в Самоков.
Нерешеният националноосвободителен въпрос вкарва България като непосредствен участник в три последователни войни – Балканската, Междусъюзническата и Първата световна.
През 1913 г. страната ни е в съюз с Гърция, Сърбия и Черна гора. Целта е да се освободят напълно земите, заети от Османската империя.
Участниците в Младотурския преврат към края на 1912 г. стават особено активни с цел да спасят Одрин, Шкодра и Янина. Правят контраатаки, за да не се стигне до мирен договор в Лондон. При Чаталджа българите търпят поражение, което нахъсва по-многобройната турска армия. Стига се до битката при Булаир, където турската войска е 3-4 пъти по-голяма.
Легендите твърдят, че именно тогава се ражда бойният възглас „По пет на нож!“.
Тогава сред отличилите са български воини най-много са от частите в Самоков (22 пехотен Тракийски полк) и Кюстендил.
Затова и на 8 февруари (по нов стил) в Самоков всяка година отбелязват победата с тържество и полагане на цветя пред читалище-паметник „Отец Паисий“.
Този паметник и културно средище са изградени с дарения от военния гарнизон в Самоков и граждани, допълни д-р Веселин Хаджиангелов.
Днес бяха поставени 4 венеца, по един за всяка стена, на която са изписани имената на самоковските войници, загинали в битките.
С него разговаря Антония Каменичка.
"Все пак това е бегло запознаване с богатите ни експозиции, създавани десетилетия", вметна директорът и припомни за образователните програми и практически занятия, които се изпълняват с участието на млади хора. В момента музейните служители работят усилено за отваряне и на дигитална библиотека. Предстои да бъде оборудвана нова зала,..
Кръгла маса на тема: "Измамите в интернет – новата пандемия“ организираха Патентно ведомство на Република България, Комисията за защита на потребителите и Европейски потребителски център – България. Дискусионният форум бе със специалното участие на Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП). По време на кръглата маса..
Задържаният за убийството на 77-годишната жена от столичния квартал “Младост” Михаил Ценков остава за постоянно в ареста. Софийският градски съд определи най-тежката мярка за 41-годишния рецидивист, който е осъждан за грабежи и изнасилване, а преди по-малко от 2 месеца е излязъл от затвора, където е излежал 19-годишна присъда за убийство. Ценков е..
Европейският институт за иновации и технологии (EIT) , орган на Европейския съюз, започва най-новия си съвместен център в България . Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес,..
В три поредни дни, от 1 до 3 ноември, в "Ателие Пластелин" ще се състои есенното издание на "Джобен фестивал". Той се организира два пъти годишно и включва в себе си всички сфери на изкуството. Фестивалът навършва 12 години, каза пред Радио София създателят му Светослав Николов. "В началото си мислех, че това ще бъде поредното нещо,..
Първият учебен час да започва в 9 часа, а не в 7,30 или 8 часа , настояват родители на ученици от първи до четвърти клас. От поне 10 години Асоциация "Родители" застъпва по-късното започване на класната работа и настоява всички училища да преминат на едносменен режим на обучение , за да може това да стане реалност. "Когато повдигаме..
От ЦСКА София и “Главболгарстрой” показаха на медиите прогреса по строежа на стадион “Българска армия”. Строителството върви с доста добри темпове, като е съобразено с опазването на екоравновесието в Борисовата градина и се стреми към минимално влияние върху околната среда в парка. “Всички фази на проектиране са завършени, сега предстои най-хубавата..