На днешния ден преди 108 години на Галиполския полуостров се случва чудо, което оставя трайна славата на българската армия и дух във военната история - Булаирската битка, припомни в ефира на Радио София д-р Веселин Хаджиангелов, директор на историческия музей в Самоков.
Нерешеният националноосвободителен въпрос вкарва България като непосредствен участник в три последователни войни – Балканската, Междусъюзническата и Първата световна.
През 1913 г. страната ни е в съюз с Гърция, Сърбия и Черна гора. Целта е да се освободят напълно земите, заети от Османската империя.
Участниците в Младотурския преврат към края на 1912 г. стават особено активни с цел да спасят Одрин, Шкодра и Янина. Правят контраатаки, за да не се стигне до мирен договор в Лондон. При Чаталджа българите търпят поражение, което нахъсва по-многобройната турска армия. Стига се до битката при Булаир, където турската войска е 3-4 пъти по-голяма.
Легендите твърдят, че именно тогава се ражда бойният възглас „По пет на нож!“.
Тогава сред отличилите са български воини най-много са от частите в Самоков (22 пехотен Тракийски полк) и Кюстендил.
Затова и на 8 февруари (по нов стил) в Самоков всяка година отбелязват победата с тържество и полагане на цветя пред читалище-паметник „Отец Паисий“.
Този паметник и културно средище са изградени с дарения от военния гарнизон в Самоков и граждани, допълни д-р Веселин Хаджиангелов.
Днес бяха поставени 4 венеца, по един за всяка стена, на която са изписани имената на самоковските войници, загинали в битките.
С него разговаря Антония Каменичка.
Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..
Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..
30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..
Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..
Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...
Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...