Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нели Димитрова: Запомнете Наско като много добър човек с огромно сърце

Атанас Скатов
Снимка: БГНЕС

На 5 февруари българинът Атанас Скатов падна от голяма височина при слизане от Лагер 3 към базовия лагер след неуспешна нощна атака на втория по височина връх в света К2 (8611 м). По-късно тялото му бе открито с помощта на пакистански военен хеликоптер. В смъртния акт на българина, издаден от пакистанските власти, е записано, че причината за смъртта е нараняване на главата, множество счупвания и тежка кръвозагуба, а инцидентът е причинен от скъсване на обезопасителното въже.

Броени дни след трагедията, сестрата на Скатов - Нели Димитрова каза пред Радио София, че от разговорите й с други алпинисти е станало ясно, че мястото, откъдето е паднал българинът, известно като “Черната пирамида”, е много опасно и всички технически средства там е трябвало да бъдат абсолютно изрядни. Според твърденията на останалите участници в същата експедиция, още на 4 февруари в този участък и малко по-нагоре на някои места не е имало въже, а повечето алпинисти са били със скъсани дрехи. Самият Наско Скатов е бил със скъсан гащеризон, като дължината на прореза е била 25 сантиметра.

"Тази експедиция беше много специална за Наско. Той се радваше, беше щастлив, че намери спонсори, поддръжници и паралелно с издаването на последната му книга той успя да се включи в тази експедиция - за първи път българин участва в зимно изкачване на К2. Като се чухме последно на 2 февруари той нямаше опасения. По принцип той беше много предпазлив," обясни Димитрова. 

Тя отправи призив към българските медии и хората, които дискутират случая с Наско, да спрат да правят неподготвени изявления и да не се внушава ниско самочувствие на българите с това, че другите знаят и могат повече и помоли да се отдаде нужната почит към нейния брат:

"Той много обичаше и уважаваше Българското национално радио и с голямо удоволствие даваше интервюта за вас. Запомнете Наско като един много добър човек с огромно сърце. Обичаше и хората, и животните и природата и винаги търсеше доброто във всяка ситуация, като се съсредоточаваше върху позитивното. Жертва живота си, за да се замислим малко и да живеем по-природосъобразно," подчерта Нели Димитрова.

Върбан Петков от Варна бе приятел на Атанас Скатов. Той коментира рисковете, които крие атакувания връх К2, но посочи, че Скатов е имал голям опит зад гърба си, много изкачвания при минусови температури, включително на Антарктида и Аляска. Покорил е 10 осемхилядника. Всичко това показва, че той е тръгнал подготвен за тази фатална експедиция.

Харизма, неподправеност и естественост, с които успяваше да скъси дистанцията с околните. Винаги с поглед в бъдещето и с мечта за един по-добър свят. С тези качества ще остане в спомените на всички Атанас Скатов, убеден е Върбан Петков. 

Чуйте интервютата на Лъчезар Христов с Нели Димитрова и Върбан Петков.

Атанас Скатов е гостувал в предаването “Кой кой е” по Радио София. В интервюто на Луиза Лазарова той разказва как възниква любовта му към планината, сбъднатото му желание да премина маршрута ”Ком - Емине”. Оттам-нататък завършва успешно проекта “Седемте върха”, изкачвайки най-високите върхове на седемте континента. Наско казва за себе си, че е щастлив човек и има много неща, които го правят такъв:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02

"Визията за Витоша" ще внесе промени до и в планината още тази година

Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..

публикувано на 03.04.25 в 13:31