Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Михаил Михайлов: Необичайно висока е смъртността сред пчелите тази зима

| обновено на 08.07.21 в 08:29
Снимка: Pixabay

Популацията на земни пчели в световен мащаб рязко намалява и това шокира учените отдавна. Според проучване, земните пчели в Европа са намалели със 17%, а в Северна Америка с 46%, като дори авторите на проучването са проверявали седем пъти данните, защото са се съмнявали, че това е печатна грешка, защото не може да има такъв спад за кратко време. 

Страната ни не е изключение от тази тенденция и причината са пестицидите, с които се пръскат земеделските насаждения. Правителството одобри проект на Закон за изменение и допълнение в Наказателния кодекс и една от промените предвижда затвор до 4 години и глоба за производство и разпространение на забранени или фалшиви продукти за растителна защита, които тровят пчелите. 

“Нелицензираното производство на вредни препарати, които се внасят от трети (съседни) страни, с които арендаторите третират земеделските култури, водят до отравяния и влошаване на здравето на пчелите и екологичната обстановка. Ние сме за драстични законодателни решения, защото това може да спомогне за намаляване броя на ежегодно загиващите хиляди пчелни семейства”, казва Михаил Михайлов - председател на Обединен пчеларски съюз.

Миналата 2020 година е била необичайно суха и в резултат на това пчелите не са имали възможност да се запасят с храна.
“Отчитаме, че една от причините за високата зимна смъртност се дължи и на това, че имаха малко храна, а заземяваме слаби пчелни семейства, които не издържат есенно-зимния период”, казва той.

През 2020 г. има количества мед, които не могат да се реализират поради ниските изкупни цени на едро за биологичен мед, както и заради пандемията, която навреди достатъчно и на пчеларите, които не са успели дори да посетят пчелините си, когато е било необходимо това да се прави, за да се развиват пчелните семейства. Така, като цяло миналата година за пчеларите и била доста трудна година и в резултат на това тази зима има толкова много мъртви пчелни семейства. Това е причината пчеларите да поискат от Министерство на земеделието и храните подкрепа по схемата за държавна помощ de minimis.

Зимните загуби са необичайно високи, като в отделни региони са от 50 до 80%. Дори има ликвидирани пчелини. Често обвиняваме самите пчелари, че са загубили пчелите, защото не умеят да ги гледат, което не е вярно, защото в рамките на един пчелин пчелите изчезват - опразват кошерите, а другите остават, при еднакво отглеждане и еднакво третиране на болести. Причините са комплексни, а не еднозначни”, коментира Михайлов.

Пчеларите са категорични в настояването си евросредства да се отпускат за всички пчелни семейства в бранша, а не само на 15%, които са регистрирани.

“Много години вече говорим и се стигна до парадокса, че по-едрите пчелари, които задължително са регистрирани като земеделски стопани, защото няма как да процедират и да работят с пчелите и реализацията на продукцията, ако не са такива. Да, но пчеларството не се състои само от голям брой пчелни семейства в даден пчелин, а и от много дребни, разпокъсани пчелини, което не ги прави по-маловажни. Всички искаме, ако не равномерно, то поне според базата, с която разполага пчеларят, т.е. броя на пчелните семейства, но да има равнопоставеност и всички да използват европейски субсидии ”, казва Михайлов.        

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
Екипът на предаването

Най-горещата парти-точка

Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..

публикувано на 12.07.25 в 09:51
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25

България с рекорден спад в населението сред ЕС през 2024 г.

Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..

публикувано на 11.07.25 в 19:23
Снимката е илюстративна.

Юношите са изправени пред много промени и е нормално да има повече стрес и притеснение

“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..

публикувано на 11.07.25 в 18:45