Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаил Михайлов: Необичайно висока е смъртността сред пчелите тази зима

| обновено на 08.07.21 в 08:29
Снимка: Pixabay

Популацията на земни пчели в световен мащаб рязко намалява и това шокира учените отдавна. Според проучване, земните пчели в Европа са намалели със 17%, а в Северна Америка с 46%, като дори авторите на проучването са проверявали седем пъти данните, защото са се съмнявали, че това е печатна грешка, защото не може да има такъв спад за кратко време. 

Страната ни не е изключение от тази тенденция и причината са пестицидите, с които се пръскат земеделските насаждения. Правителството одобри проект на Закон за изменение и допълнение в Наказателния кодекс и една от промените предвижда затвор до 4 години и глоба за производство и разпространение на забранени или фалшиви продукти за растителна защита, които тровят пчелите. 

“Нелицензираното производство на вредни препарати, които се внасят от трети (съседни) страни, с които арендаторите третират земеделските култури, водят до отравяния и влошаване на здравето на пчелите и екологичната обстановка. Ние сме за драстични законодателни решения, защото това може да спомогне за намаляване броя на ежегодно загиващите хиляди пчелни семейства”, казва Михаил Михайлов - председател на Обединен пчеларски съюз.

Миналата 2020 година е била необичайно суха и в резултат на това пчелите не са имали възможност да се запасят с храна.
“Отчитаме, че една от причините за високата зимна смъртност се дължи и на това, че имаха малко храна, а заземяваме слаби пчелни семейства, които не издържат есенно-зимния период”, казва той.

През 2020 г. има количества мед, които не могат да се реализират поради ниските изкупни цени на едро за биологичен мед, както и заради пандемията, която навреди достатъчно и на пчеларите, които не са успели дори да посетят пчелините си, когато е било необходимо това да се прави, за да се развиват пчелните семейства. Така, като цяло миналата година за пчеларите и била доста трудна година и в резултат на това тази зима има толкова много мъртви пчелни семейства. Това е причината пчеларите да поискат от Министерство на земеделието и храните подкрепа по схемата за държавна помощ de minimis.

Зимните загуби са необичайно високи, като в отделни региони са от 50 до 80%. Дори има ликвидирани пчелини. Често обвиняваме самите пчелари, че са загубили пчелите, защото не умеят да ги гледат, което не е вярно, защото в рамките на един пчелин пчелите изчезват - опразват кошерите, а другите остават, при еднакво отглеждане и еднакво третиране на болести. Причините са комплексни, а не еднозначни”, коментира Михайлов.

Пчеларите са категорични в настояването си евросредства да се отпускат за всички пчелни семейства в бранша, а не само на 15%, които са регистрирани.

“Много години вече говорим и се стигна до парадокса, че по-едрите пчелари, които задължително са регистрирани като земеделски стопани, защото няма как да процедират и да работят с пчелите и реализацията на продукцията, ако не са такива. Да, но пчеларството не се състои само от голям брой пчелни семейства в даден пчелин, а и от много дребни, разпокъсани пчелини, което не ги прави по-маловажни. Всички искаме, ако не равномерно, то поне според базата, с която разполага пчеларят, т.е. броя на пчелните семейства, но да има равнопоставеност и всички да използват европейски субсидии ”, казва Михайлов.        

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Безплатни пешеходни обиколки "София в 55 стъпки"

Всяка неделястоличното общинско предприятие „Туризъм“ организира безплатни пешеходни обиколки „София в 55 стъпки“. Инициативата, която стартира в Деня на София – 17 септември, включва различни познати и не толкова познати места в столицата. Обиколките не са новост за града, датират още преди Covid пандемията и след прекъсване, сега отново се..

публикувано на 19.09.24 в 10:28

На нови тротоари се радват жителите в "Слатина"

Голяма част от тротоарите в „Слатина“ са ремонтирани през изминалите 11 месеца от втория мандат на кмета на района Георги Илиев. Пред Радио София той коментира, че именно тези 11 месеца са били по-ползотворни, отколкото предишните 4 години. „Поради простата причина, че правилата се изясниха, имахме достъп до повече ресурс. Програмата,..

публикувано на 19.09.24 в 09:08

Облаците остават, температурата в София - около 20°

През деня ще духа слаб източен, в Източна България – до умерен северен вятър. Минималните температури ще са между 9° и 14°, съобщават от НИМХ. Максималните ще са предимно между 20° и 25°. В София минимална – около 12°, максимална – около 20°. В планините ще преобладава облачно време. Валежи от дъжд ще има главно в югозападната част от страната, на повече..

публикувано на 19.09.24 в 07:35

Милена Стойчева: Стартъп културата е част от моето ДНК

Милена Стойчева бе министър на иновациите и растежа в периода от юни 2023 до април 2024 година. В разговора с нея в днешното ни "Радиокафе“ т я разказа как да изградим устойчива система за иновации и успех, как страната ни да бъде привлекателна дестинация за иновации, какво е нужно, за да може държаавата, бизнесът и творците да създадат общо..

публикувано на 18.09.24 в 18:09

Септември е месец на осведоменост за рака при децата

Всяка година през месец септември, Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ реализира различни инициативи, свързани с осведоменост за рака при децата. Стигмата в обществото по отношение на рака е голяма, каза пред Радио София Петя Александрова - член на УС на сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“. „Все септември месец..

публикувано на 18.09.24 в 17:55

Д-р Марина Желябова: Все повече хора предпочитат дистанционна или хибридна работа

Нови правила за провеждане на обучение и инструктажи по здравословни и безопасни условия на труд в България, влизат в сила от 27 септември 2024 г. Целта е да се модернизират и улеснят процесите, свързани с безопасността и здравето на работното място. Фактът, че след Covid пандемията все повече хора работят онлайн, налага промени и в тази..

публикувано на 18.09.24 в 16:32
Стани Милев(вдясно)

"Криейтив бъз“ и ролята на държавата в творческо-креативната индустрия у нас

Част от "Кошера" и неговата креативна същност е Стани Милев. Той е създателят на студио за анимация и криейтив Chase a cloud, което работи с утвърдени имена на световния пазар. Дългогодишният му опит е свързан със създаването на различни успешни и неуспешни бизнеси, той е дизайнер/аниматор/създател по натура. Най са му на сърце собствените..

публикувано на 18.09.24 в 16:26