Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Весислава Антонова: Дигитализацията и финансирането са теми №1 за обществените медии

Ще бъде грешка, ако БНР и БНТ се откажат от рекламите си, смята медийният експерт

Весислава Антонова
Снимка: Личен архив

Най-важните, най-горещите теми за обществените медии и за радиостанциите в Европа са свързани с тяхната дигитална трансформация и начина им на финансиране, коментира в ефира на Радио София Весислава Антонова - журналист и медиен анализатор.

Освен неизбежното развитие на технологиите, за дигиталната трансформация допълнителен натиск оказва и настоящата Covid пандемия.

Интернет гигантите, социалните мрежи и увеличеният избор на канали неминуемо се отразяват на съдържателните формати.

Тази трансформация е шанс за предефиниране ролята на обществените медии. Тя предоставя нови платформи, нови аудитории. Това позволява достъп на всички възрастови групи до информацията и посланията. Знаем, че вече 70% от информацията се получава през мобилните устройства, допълни Весислава Антонова.

Забавянето на цифровизацията означава загърбване на важната част от по-младата аудитория.

Предстои формулирането на нови текстове в Закона за радиото и телевизията, изтъкна още медийният анализатор. Така ще трябва да се определи кой е ефективният, устойчив и независим модел на финансиране на обществените медии.

„За съжаление все повече страни в Централна и Източна Европа преминават от директно събиране на такси от гражданите (както е при Би Би Си например) към финансиране от бюджета (така направи наскоро Румъния). На пръв поглед това финансиране изглежда стабилно и по-лесно, но практиката показва, че такива медии се сблъскват с редица проблеми. Постепенно се намалява бюджетът на съответните медии. Възможно е част от хората, работещи там, да бъдат причислени към системата на държавните чиновници (Косово).

Този модел на финансиране позволява по-лесен политически натиск. Така се подлага на изпитание независимостта на медията и на свободното слово., подчерта Весислава Антонова.

В Европа най-разпространен е смесеният модел на финансиране.

За България още не се знае какво ще се прецени от Министерството на финансите, но едва ли ще се въведат такси от гражданите.

Според експерта, ще бъде грешка БНР и БНТ да се откажат от рекламните си приходи, защото така ще се прекъсне връзката с пазара и ги кара да бъдат по-конкурентни, въпреки обществените си функции.

Радиопазарът в България е твърде интересен. Около 80% от над 280 радиостанции, според регистъра на СЕМ, са музикални. Това дава на БНР поле за политематични предавания в програмата си, както и предимството да бъде лидер в качествената и проверена информация, отбеляза Антонова.

С нея разговаря Катя Василева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Има засилен интерес към нови бакалавърски и магистърски програми в СУ

На 1 октомври започва академичната нова учебна година в най-старото висше учебно заведение в страната Софийският университет “Св. Климент Охридски”. “Всички висши училища, включително и Софийският университет, се опитват да следват новите тенденции. Има засилен интерес към нови бакалавърски и магистърски програми, които са насочени към бурното..

публикувано на 01.10.24 в 09:11

Православната църква почита празника Покров на Пресвета Богородица

На 1 октомври в православната църква почита празника Покров на Пресвета Богородица. Празникът произхожда от събития, случили се през 910 г. в Константинопол (днешен Истанбул). По време на обсадата на града от врагове, жителите се молели във Влахернската църква, когато Свети Андрей видял видение на Пресвета Богородица. Тя се явила пред молещите и ги..

публикувано на 01.10.24 в 09:02

БНБ свали с малко основния лихвен процент до 3,43%

Българската народна банка (БНБ) обяви основен лихвен процент (ОЛП, проста годишна лихва) от 3,43 % от 1 октомври, съобщават от БНБ. Основният лихвен процент е на ниво 3,54 на сто от 1 септември. През август беше 3,53 на сто, през юли -  3,63 на сто, а през юни беше в размер на 3,78 на сто, колкото и през май. В периода от януари до април показателят..

публикувано на 01.10.24 в 07:35

Октомври започва със слънчево и ветровито време

През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Само над североизточните райони и Черноморието облачността ще бъде променлива и там на отделни места може да превали дъжд, съобщават от НИМХ. Ще остане ветровито. В Североизточна България ще духа и временно силен вятър от северозапад. Максималните температури ще са между 16° и..

публикувано на 01.10.24 в 07:15

Призив да отворим сетивата си за красотата в дебютния албум "Виж" на Uke Duo

„Виж“ е дебютният авторски албум на Петър Терзиев и Вилизар Гичев от Uke Duo. Двамата работят заедно от около 10 години. Пред Радио София те споделиха, че още през 2017 г. са записали албум с укулеле инструментали, но „Виж“ е първият им албум, в който и музиката, и текстовете са авторски. „Музиката, която сега представяме е много различна. Аз..

публикувано на 30.09.24 в 17:46

Втори СТЕМ център отварят в самоковско основно училище

Пет нови високотехнологични и оборудвани и свързани класни стаи отвориха врати с откриването на учебната година в самоковското основно училище „Митрополит Авксентий Велешки“. Те ще служат по различните учебни предмети – математика и информатика, биология и здравно образование, информационни технологии, природни науки. Това е вторият СТЕМ..

публикувано на 30.09.24 в 17:14
Иво Емануилов

България се включва в създаването на Кодекс за поведение в областта на ИИ с общо предназначение

България се включва в създаването на създаването на първия Кодекс за поведение в областта на изкуствения интелект (ИИ) с общо предназначение (general-purpose AI). Институтът GATE към СУ „Св. Климент Охридски“ е част от Работната група . Инициативата е на Европейската служба за ИИ - център на експертния опит в областта на ИИ съгласно..

публикувано на 30.09.24 в 15:54