Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алекс и Рая Кръстеви: Запознахме се като в дигитална приказка, обичаме да четем, и то заедно

| обновено на 17.02.21 в 18:21
Снимка: Bopsbox

Джордж Оруел е написал: "Обичаш ли някого, ти просто го обичаш, и нямаш ли какво друго да му дадеш, пак му даваш обич". Но те имат и какво още да си дадат и това е книгата, между чиито страници се отвеждат на вълнуващо приключение. В четенето е тяхната първа среща и тяхното влюбване един в друг и в словото. Те са "Четат ли двама", а любовта четат във и между редовете. 

"То влюбването в книгите беше преди да се срещнем и влюбим един в друг и всъщност това ни събра. В интернет се запознахме, като в съвременна дигитална приказка, в един форум за книги. Запознанството ни е доста оксиморонно, защото това, което обичаме да четем са коренно различни заглавия, но все пак противоположностите се привличат", казват Алекс и Рая Кръстеви пред Радио София.

Срещат ги книгите, но онлайн, затова наричат своята история класическа съвременна дигитална приказка. Техните първи крачки един към друг са между страниците на книгите и са взаимни, но казват, че когато двама човека имат какво да си кажат и да си дадат един на друг, няма значение кой ще направи първата крачка.

"Важното е да се срещнат по средата. Достатъчно е да има интерес, да го покажеш, дали пръв ще е мъжът или жената, няма значение, важното е да намериш наистина човека, с който си заслужава да направиш тази стъпка."

И от няколко стъпки един към друг и един до друг, и с много разлистени страници, Алекс и Рая решават да създадат бууктюб канал - "Четат ли двама", част от платформата You Tube, където хората споделят какво са прочели, защо им харесва, кои са любимите им заглавия, как изглежда тяхната библиотека. А любовта към четенето - казват - се изгражда най-вече с личния пример.

"Ние като семейство и като четящи хора се стараем да показваме различните аспекти. Няма универсална рецепта. Нещо, което четох наскоро е, че най-важният урок, който можеш да дадеш на детето си, е да бъдеш там за него. Започваш оттам, откъдето детето би се заинтересувало, и оттам да разширяваш кръгозора му."

Февруари е месецът на любовта, а в "Четат ли двама" винаги имат интересни предложения за заглавията, които те са прочели и между чиито страници са открили любовта и преоткрили себе си.

„Малкият принц“, защото историята на Екзюпери учи на толкова много и на много любов, „Гордост и предразсъдъци“ е задължително заглавие в месеца на любовта, едно красиво издание озаглавено „Любов“, с поезия и илюстрации, поезията на Ралица Генчева също е толкова актуално и красиво звучаща. Пожелаваме на хората да се обичат и да правят добрини едни към други всеки ден, не само на празници."

С Алекс и Рая Кръстеви ни среща Ангелина Грозева. Чуйте.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46

Ученици се записват за априлско състезание по медийна грамотност

Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..

публикувано на 18.02.25 в 13:03

Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали

Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..

публикувано на 18.02.25 в 12:16