Столичната община е приела много документи във връзка с развитието на града, последният е „Визия за София“, но Covid пандемията може да наложи промени в традиционните ни схващания. Например в намерението София да се развива като компактен град – напоследък хората все повече търсят да се изнесат в малки селища около столицата. Темите са обсъждат и в европейските и в българските организации на архитекти и урбанисти.
Това заяви в студиото на Радио София проф. Тодор Булев, председател на УС на Съюза на архитектите в България (САБ).
Градът трябва да е място, подчинено на благородната цел – общуването между хората. В този смисъл огромно е значението на кварталните обекти – кафене, магазини, дори пункт за химическо чистене, подчерта арх. Булев. Показателен пример е част от стария център, т.нар. „КвАРТал“, познат и от фестивалите, които се провеждат там. Необходимо е и в „периферията“ на София да има пространства, които да изявяват градското начало.
Арх. Булев посочи като недобър пример бул. „Тодор Александров“, който разсича част от центъра на две, вместо да прави естествен контакт, както съседните „Ал. Стамболийски“ и „Пиротска“.
„Транзитното автомобилно движение няма място в софийския център. Аз съм за затварянето на „Тодор Александров“ като комуникация между пл. „Възраждане“ и бел. „Дондуков“. Центърът на София трябва да се освободи от транзитно автомобилно движение и това ще стане, ако софиянци го искат и общината го приеме“, изтъкна експертът.
По думите му във „Визия на София“ се говори за умен град, но преди надстройката трябва да имаме основата. Този документ не разрешава конфликта между транспортните средства и пешеходците.
София има нужда от нова самостоятелна концертна зала, както може би и от нова сграда на опера, допълни арх. Булев. Гаранция на бъдещия успех е единомислието на музиканти и институции по този въпрос. Има поне 6-7 подходящи локации. За да се говори за мястото, обаче, е нужно добрите намерения да придобият конкретика.
Засега САБ не е потърсена като организация със специалисти, които могат да помогнат с мнения и експертиза.
"Рискът е, че всички искат да гласуват повече разходи. Накрая ще гласуваме един бюджет, който не реалистичен". Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Димитър Димитров, общински съветник от ПП-ДБ, член на Комисията по транспорт и пътна безопасност в Столичния общински съвет. Той очаква бюджетът на Общината да бъде приет в рамките на..
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Адриана Диканчева и Никола Атанасов . В днешното издание те се спряха на следните теми и поводи за разсъждения: Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) проведе днес кръгла маса "Закрила на детето от онлайн насилие" с участието на граждански организации,..
Общинският съвет в Долна баня прие бюджета на общината за 2025 година в размер на 18 636 727 лева. Приходите за финансиране на делегираните държавни дейности са 14 059 912 лв., а за местните дейности - 4 576 815 лева, посочи пред БНР-Радио София кметът Владимир Джамбазов. Капиталовите разходи в размер на 2 105 249 лева. За..
Въпреки добрите резултати, които показва статистиката, желаещите да бъдат донори на репродуктивен материал (яйцеклетки) продължават да са в пъти по-малко от хората, които имат нужда от тях, съобщават с тревога от фондация "Майки за донорството". Семействата с репродуктивни проблеми в страната се увеличават. Инвитро клиниките в България..
През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара (БСК). Тази седмица на кръгла маса вицепремиерът и министър на..
Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с песните от Шопския и Граовския край, характерни за региона на София и околностите ѝ, в репертоара на..
Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на Уес Андерсън е именно такова заглавие. Става дума за комедия с престижен актьорски състав: Бенисио..