Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниела Тахирова, психолог:

Детето трябва да знае различни стратегии за справяне, за да не разчита на агресията

Снимка: pixabay

Няма как да не се обърне внимание на дете, което е агресивно. Фактът, че то проявява агресия не може да се скрие. Първите сигнали за това може да дойдат от детската градина или училище – с това, че то не спазват правилата, нарушава дисциплината, не може да се впише в групата или класа.

Това изтъкна пред Радио София психологът Даниела Тахирова. И допълни, че подходът в такъв случай трябва да покаже на детето, че то може да постигне желанията си по друг начин, не непременно със сила и инат.

Възможно е да е видяло някъде агресивния модел на поведение или при първото му демонстриране той да му е донесъл някакъв успех – да оцелее в трудна ситуация, да постигне нещо. Може възрастни да се държали неадекватно пред него. Те да са изгубили доверието му. Агресията също така може да е резултат от натрупване на емоции и тяхното отричане.

В подобни ситуации избухването при момичетата се изразява в плач, а при момчетата – в агресия.

Детето трябва да не се чувства самотно и да научи различни стратегии за справяне, подчерта психологът. Агресивният импулс напомня на инстинкта и той трудно се управлява. Има и възрастни хора, които също не могат да го овладеят.

Родителите трябва да разрешават конфликтите си без това да наврежда на детето. Да не приписват проявени от детето лоши качества на другия партньор, защото това го потиска и фрустрира.

Агресията може да има различно проявление и е важно рано да бъде разпозната, изтъкна Даниела Тахирова.

С нея разговаря Яна Спиридонова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Как ДАЗД помага при трудни ситуации и тормоз върху деца

Има няколко механизма при проявена агресия да се реагира към Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД). Единият е през Националната телефонна линия за деца 116111 . Тя е денонощна и могат да се обаждат и възрастни по въпроси за децата. Сигнал..

публикувано на 23.02.21 в 09:57
ВИЖТЕ ОЩЕ

Загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8%

Към септември месец загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8% . Към 2010 г., когато “Софийска вода” започва да управлява водите на столицата, загубите са били 60% . В рамките на 14 години ние сме достигнали този..

публикувано на 26.11.24 в 09:24

Жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база

Към края на октомври 2024 г. жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база до 24,124 млрд. лева, показват данните на Българската народна банка. Процентът е увеличение в годишния темп на растеж, тъй като през предходния месец ръстът бе 25,9%...

публикувано на 26.11.24 в 07:45

През деня ще преобладава слънчево време

В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°, съобщават от Националния институт по..

публикувано на 26.11.24 в 07:15

Мерят безплатно кръвното в три преходни софийски метростанции

В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето"..

публикувано на 25.11.24 в 19:16

"Форум", 25.11.24: Цунгцванг и пат в едно - българските политици знаят как

В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с..

публикувано на 25.11.24 в 18:45
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България..

публикувано на 25.11.24 в 16:54