Университетският театър НБУ и платформа “Артисти за НЕнасилие” стартират „Дни за борба срещу тормоза в училище“ - онлайн кампания срещу агресията сред подрастващите.
Според данните са от официалните доклади на УНИЦЕФ всеки ден се регистрират Около 30 са случаите на тормоз сред подрастващите.
Това провокира артистите от Нов български университет да предприемат няколко инициативи, с които да насочат вниманието на обществото към проблема.
В Деня за подкрепа на жертвите на престъпления (22 февруари) в YouTube канала на НБУ беше представена видеоинсталацията “Една снимка - милион екрани”. Тя е част от работата на артистите на тема - НЕнасилие на етническа и верска основа. Във видеото се представят и шестте златни правила за пътуване:
- Никога не тръгвайте на път без поне един добре зареден мобилен телефон.
- Винаги имайте под ръка лекарства от първа необходимост.
- Можете да започнете пътуването без да сте предвидили храна, но никога не тръгвайте без вода.
- На път всички са приятели.
- Ако пътувате с деца, вземете всички необходими мерки за обезопасяването им.
Автор на инсталацията е доц. д-р Възкресия Вихърова, концепцията е на Зарко Узунов, а текста, стори борда и видео реализацията са на Петър Танчев.
На 24 февруари студентите на НБУ и ученици от няколко училища отбелязват заедно Световния ден на розовата фланелка срещу тормоза в училище. Всеки от тях рисува на розов лист лястовица, която ще бъде публикувана във фейсбук страницата на Университетски театър на НБУ. Така, заедно, ученици и студенти ще дадат знак, че са срещу агресията в училище.
Инициативите се осъществяват по проект “Календар на емпатията” на Фондация “Платформата НЕ” в партньорството с Университетски театър на НБУ и финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура".
Дните за борба срещу тормоза в училище продължават на 27 февруари, когато в 19 часа, в платформата URBO ще бъде излъчен ZOOM performance "Историята ТИ (ти) в мен"- журналистическа драма, базирана на документални истории, разказани ни от деца и младежи в отговор на въпросите: Удрян ли е шамар... около вас... до вас... заради вас? Натъжавали ли сте някога дете... Обиждали ли сте го? Когато видите блъскащи се деца по коридорите на училището, мислите ли си, че някой трябва да ги дисциплинира? Дали родителите не създават грешния модел на поведение? Може ли детето само да се справи с нарастващия гняв?
Преди началото на “Историята ТИ (ти) в мен” от 18.30 ч. ще бъде излъчено кратко интервю с психолога д-р Ирена Димитрова, директор на дирекция „Спорт и младежки дейности" в Столичната община - за уроците и оцеляването на един училищен психолог и за "анатомията на насилието"!
Проектът на Платформата НЕ се реализира в партньорство с НБУ и с подкрепата на МОН, САБ и Столичната община и е финансиран от Програма „Кризата като възможност“.
Повече за инициативите Луиза Лазарова научи от доц. д-р Ася Иванова, и.д. директор на Университетския театър на НБУ. Чуйте.
Кметът на столичния район "Младост" Ивайло Кукурин заговори за натиск - получил е "конкретно предложение" за негов заместник без обсъждания и аргументи. Това сподели самият той с пост във Facebook. "Беше к онкретно предложение - за конкретен човек, на конкретна позиция . Без обсъждане на професионален опит, без конкурс, без реален процес на..
Пъпешът е летен сезонен плод, който ни осигурява всички необходими предимства през топлите месеци, пише Metropolitan, като откроява трите основни причини, поради които плодът е идеален за лятото. ПЪрво, пъпешът съдържа 90% вода, така че е отличен съюзник за поддържане на добра хидратация, пише БГНЕС. „Кожата ни обикновено е по-суха през лятото..
Фотоизложба ще покаже София през очите на децата от социалните услуги. Експозицията се намира на ул. "Париж" и ще бъде открита през днешния ден, от 17.30 ч. Събитието се организира по идея на зам.-кмета на Столична община Надежда Бачева. "Преди месец подарихме на децата малка книжка с фотографии на Георг Волц, дворцов фотограф, запечатал знакови места..
През днешния ден облачността от североизток ще започне да намалява, но над Югоизточна България преди обяд, а след обяд над много райони от Южна България ще има купесто-дъждовна облачност и превалявания. Възможно е и да прегърми. До края на деня обаче облачността ще намалее над цялата страна, съобщават от Националния институт по метеорология и..
Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската..
Днес, при параклис “Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа “Кумата” в Природен парк “Витоша”, се проведе информационен ден на инициативата “По пътя на вярата”. Открит бе поклонническия път “Рилският Чудотворец”, който е обновен и по продължението му са монтирани нови информационни табели, съдържащи клепало и символът “Благославяща ръка“. На височина..
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората. За това разказва в “Ритъма на столицата” Ремина Алексиева - експерт в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията и автор в Климатека. Екологичните решения зависят не само от волята, но и от средата, в която ги взимаме. Открития от поведенческата..