Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пчеларите искат своя борса и да не са в сектор „Животновъдство“

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Пчеларите протестират за своя борса и да не са в сектор „Животновъдство“. Причините за протеста са комплексни и са продиктувани от една поредица от действия на Министерство на земеделието и храните и лично на министър Десислава Танева.

Проблемите в бранша се трупат от поне 1-2 години, но ескалираха с промените в Закона за пчеларството, казва Сребрин Илиев, председател на Националния браншови пчеларски съюз.

По думите му няма подкрепа от страна на държавата към бранша, а той е с висока значимост за земеделието. Според Сребрин Илиев и министърът на околната среда и водите също неглижира проблемите в сектора.

“В крайна сметка, в пчелите е основата за запазване на биоразнообразието”, казва той.Министерство на екология по регламент отговаря за борбата с пестицидите и не може да оставят с лека ръка само министърът на земеделието да се бори за запазване на пчелите.
Освен това, според Сребрин Илиев е безумен фактът, че в природните паркове не се допуска наличие на пчелни семейства, а за това отговаря МОСВ.

Той е категоричен, че в страната липсва ефикасен контрол на пръскането с пестициди, което води до измирането на много пчелни семейства.

Пчеларите настояват и за по-ефективен контрол, който да се възложи на местната власт, защото хората по места са запознати в детайли с проблемите и могат заедно с пчеларите да ги решат. Например, ако се поставят GPS устройства на машините за пръскане или да се използват високи технологии, като дронове за контрол на пръскането с пестициди.

“Пчеларският сектор все още е в изолация. Той е единственият неподкрепен сектор сред субсидирането и подпомагането на животновъдите. Част от проблема се дължи на факта, че пчелите не са стандартни животни като другите домашни животни. Не може подпомагането да бъде разпределено на площ, както е при земеделските производители”, допълва пчеларят Георги Стефанов от WWF.      

В крайна сметка с бурното развитие на земеделския сектор се появиха проблеми като този с химическите третирания и смъртността при пчелите, допълва той. Отделно от това са фактор и климатичните промени.

WWF работи интензивно върху това да бъде призната ролята на опрашителите - дивите и домашни пчели, защото без тях ще страдат както земеделските производители така и всички консуматори на храни.  

Чуйте повече в разговора на ива Дойчинова и Георги Карамфилов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Магдалена Ралчева

Отбелязваме 105 години от рождението на Николай Хайтов с филма "Сватба"

Магдалена Ралчева е режисьор на филма “Сватба“, позната е й като режисьор на филмите “Още нещо за любовта“ и “12 а“. При гостуването й в предаването „Добър вечер, София“ представихме филма “Сватба“, по разказа на Николай Хайтов (“Диви разкази“), с който България отбелязва 105 години от рождението на писателя. „Избрах този разказ по..

публикувано на 19.09.24 в 13:10

Само за един сезон "Отблизо" отбеляза 50 представления на голяма сцена

Започва новият театрален сезон. Любовта към театъра подтиква двама любими актьори - Луиза Григорова и Александър Сано, да създадат продуцентската компания „Break a leg“. „Много обичаме да играем и не искаме да се ограничаваме само в киното. Видяхме, че след като можем да организираме и създаваме успешни филмови и телевизионни проекти, със..

публикувано на 19.09.24 в 11:52

Анджели и ангелите вече са на една година

"Анджелѝ и ангелите" са Ангелина Сапаревска - вокал и тромпет, Момчил Сапаревски (брат на Ангелина) - барабани, Яна Миладинова - бас и Божидар Авджиев - пиано. Младите музиканти свирят джаз заедно от есента на 2023 година и скоро дори са отпразнували своята една годинка с торта. " Най-интересното за нашата група е, че сме много много млади и че..

публикувано на 19.09.24 в 11:49

Проф.Пламен Марков постава Мрожек за 80-тата годишнина на Младежкия театър

За Младежки театър „Николай Бинев“ предстои един много специален сезон, защото тази година театъра навършва 80 години. През месец септември театърърт представя три премиери. „Чарли в открито море“ е спектакъл, който обръща поглед към творчеството на един от най-влиятелните, впечатляващи, вълнуващи и разпознаваеми автори от Източна Европа –..

публикувано на 19.09.24 в 11:04
Снимката е илюстративна

Безплатни пешеходни обиколки "София в 55 стъпки"

Всяка неделястоличното общинско предприятие „Туризъм“ организира безплатни пешеходни обиколки „София в 55 стъпки“. Инициативата, която стартира в Деня на София – 17 септември, включва различни познати и не толкова познати места в столицата. Обиколките не са новост за града, датират още преди Covid пандемията и след прекъсване, сега отново се..

публикувано на 19.09.24 в 10:28

На нови тротоари се радват жителите в "Слатина"

Голяма част от тротоарите в „Слатина“ са ремонтирани през изминалите 11 месеца от втория мандат на кмета на района Георги Илиев. Пред Радио София той коментира, че именно тези 11 месеца са били по-ползотворни, отколкото предишните 4 години. „Поради простата причина, че правилата се изясниха, имахме достъп до повече ресурс. Програмата,..

публикувано на 19.09.24 в 09:08

Облаците остават, температурата в София - около 20°

През деня ще духа слаб източен, в Източна България – до умерен северен вятър. Минималните температури ще са между 9° и 14°, съобщават от НИМХ. Максималните ще са предимно между 20° и 25°. В София минимална – около 12°, максимална – около 20°. В планините ще преобладава облачно време. Валежи от дъжд ще има главно в югозападната част от страната, на повече..

публикувано на 19.09.24 в 07:35