Красивата коса не само дава самочувствие, но и е показател за добро здраве.
Тази безспорна истина потвърди в студиото на Радио София и дерматологът доц. Дончо Етугов.
По думите му психолозите, които работят в областта на естетичната медицина, доказват, че най-важният елемент от нашата визия, е косата. Тя се вижда още преди да забележим бръчки или загуба на обем.
Доц. Етугов обясни сезонността на някои проблеми по кожата и косата, свързани със зимните студове или летните горещини.
Адекватната грижа е от особено значение. Според специалиста косата и скалпа не трябва да се мият много често. За да се предотврати обезмасляване, достатъчно е това да се прави два пъти в седмицата.
При сух скалп трябва по-често да третираме с хидратиращи продукти.
При проблем, ако медицинската козметика не е достатъчно ефективна, трябва да се приложат и лечебни средства.
През есенно-зимния сезон косата се сгъстява, през пролетта – леко се разрежда. След раждане и кърмене също може да се забележи падане на косми, но това не е толкова обезпокоително.
Нормално е от 100 до 200 косъма на ден да отпадат. Стресът, някои болести или други фактори могат да повлияят на този процес. Храненето също.
Чрез тест специалистите могат да поставят диагноза на състоянието на косата чрез т.нар. трихограма. Често пъти дерматолозите се налага да си сътрудничат с психолози и психиатри, уточни доц. Етугов.
В разговора на Ива Дойчинова с него ще научите повече за алопецията (болест, която причинява загуба на коса) – видове и възможностите за реакция, включително и присаждане.
България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..
Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..
Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..
Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..
След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли , председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..
Фестивалът "Алегра“ се открива на 10 юли, но академията към него вече тече, а тя именно е сърцето на фестивала. В предаването „Радиокафе“ гостуваха Петър Найденов - контрабасист, който от дълги години свири и работи в Швейцария, но в един момент решава, че и у нас трябва да има такива академия, каквато е факт в сърцето на Европа и Мария..
Чужденците много харесват София, като среда за работа и като град за живеене, казва Иван Гойчев, който е зам.-кмет на столицата и се занимава с иновации, дигитализация, икономическо развитие . Сфери, които са сред най-важните за развитието на един град. Иван Гойчев не е политик, а идва от частния сектор, където от 25 години работи в софтуерната..