Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Баба Марта - митологичен персонаж, който олицетворява времевия период

Снимка: Pixabay

В българската етноложка наука съществува консенсус за това, че мартенската обредност и размяната на мартеници е много древна практика, която отвежда много далеч, назад към корените си още в предхристиянската древност, в тракийската древност.

Анализите на фолклористите показват, че митологичните образи, които стоят в центъра на тази обредност - Баба Марта и Сечко, се крият персонажи, които отвеждат много далеч назад към Балканския културен кръг, който има общи черти на земеделските култури, свързани с предхристиянските и дори тракийската древност.

“Това е един период, който бележи краят на зимата и началото на пролетта и неслучайно това е периодът точно в началото на месец март, когато в римския календар започва новата година.

Семантиката, че първите мартенски дни са началото на новата година, начало на нов цикъл, на космическото прераждане, ни кара да мислим, че това са много стари езически вярвания, които са се запазили със своите реминисценции до наши дни”, казва доц. д-р Ана Лулева от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.

Изследователите реконструират образът на Баба Марта като един митологичен персонаж, който олицетворява времевия период. В образа на Баба Марта хората са си обяснявали какво става през този период - може да е слънчево, с киша, да е студено, но всичко е обвързано с поведението на хората, т.е. как ще посрещнат Баба Марта, така че да не се разсърди, а да бъде благосклонна към тях.

“Правенето на мартеници е една от практиките, които са се правили във връзка с посрещането на Баба Марта. На много места, вечерта преди 1 март се е смитал боклукът, събирали са се нечистотиите от двора и са се изгаряли в края на дворното пространство, т.е. хората са очиствали своето домашно пространство, за да посрещнат Марта начисто.

На други места в Родопите са раздавали малки медени питки. Първоначално мартениците са били само от червена вълна, по-късно се добавя и бяло, като се посукват, за да се закичат с тях децата, както и възрастните. Задължително се слага мартеница и на входната врата, както и на малките животни", обяснява доц. д-р Ана Лулева.

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертна зала за справедлив преход

В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..

публикувано на 03.11.24 в 16:27
Ева Перчемлиева

Българската Summertime

Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично.  На 7 ноември ще..

публикувано на 03.11.24 в 12:01

Зодиакът - благодат за композитора

Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..

публикувано на 03.11.24 в 11:25
Владимир Пасев и Добромир Добрев

Интерактори за живот

Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците:  "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..

публикувано на 03.11.24 в 10:22
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00