Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десислава Дамянова: Важно е какво казваме, но по-важно е как го казваме

Начинът, по който казваме нещо, може да се окаже по-важен от това, което казваме. Най-елементарни движения на тялото и физически реакции могат да оказват огромно въздействие върху чувствата и мислите ни.

За да знаем как да ги използваме, първо трябва да се научим как да ги овладеем. Това често се случва в ранна детска възраст и с помощта на нашите родители. "Невербалната комуникация ни влияе много, в пъти повече, отколкото вербалната.

Важно е какво казваме, но по-важно е как го казваме. Невербалната комуникация предава емоции на другите хора. Всъщност, емоциите са заразни. Дори не е нужно един човек да каже нещо, достатъчно е само да направи определена физиономия, или да реагир по някакъв начин с ръцете и тялото си, за да нарани друг човек", казва Десислава Дамянова от Академия за емоционална интелигентност.

Тя допълва още, че не можем и не е редно да контролираме емоциите си. Важно е те да бъдат изживявани. Толкова бързо се зараждат в нас, че ние няма как да ги изтрием. Дори можем да ги бутилираме, потиснем в даден момент, но те ще избият на по-късен етап, в друга посока, ситуация или към друг човек. Затова е много важно да се научим да осъзнаваме емоциите и да ги управляваме, не да ги контролираме.Десислава Дамянова

"Истината е, че като възрастни хората реагират по начина, по който се е “записала” тази информация в първите 7 години, т.е това което едно дете е преживяло вкъщи, като емоционални преживявания, няма значение, дали е израснало с много внимание и грижи, ако емоционалното отношение към него не е било здравословно или родителите не са изразявали по здравословен начин чувствата си един към друг, или към детето, съответно, още в пубертета могат да се видят тези поведенчески прояви. В по-късна възраст зрелият индивид реагира по същия начин.

Често може да чуете много хора казват: “Аз не искам да бъда като майка си” или “Не искам да бъда като баща си”, но като пораснат, стават едно към едно в поведението си, като родителите си", обяснява Десислава Дамянова.

Още по темата може да чуете в разговора на Петя Калнакова с Десислава Дамянова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Партнираме си със "Стейт ъф Грийн" в подобни интерактивни изложби с виар очила. С тази обикаляме България и показваме градове за хората. Затова ни е важно да я покажем и тук, на Лаго фест в..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Хората си чакат фестивала

Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..

публикувано на 26.07.25 в 09:52