В проучването са взели участие около 600 души - светски евреи (предимно потребители на смартфони и интернет) и група ултра-ортодоксални израелци (които използват телефон без интернет връзка).
Участниците са изследвани за нивата на стрес и напрежение през деня, склонността към събуждане през нощта, нуждата от непрекъснат достъп до мобилния телефон, скърцането със зъби и болки в челюстта.
Изводите на учените са, че 54% от потребителите на смартфони се събуждат често посред нощ, в сравнение с 20% от групата на ултра-ортодоксалните евреи.
Освен това половината от светските респонденти (50%) изпитват умерено до високо ниво на стрес, свързано с мобилния телефон, в сравнение с едва 22% сред представителите на другата група.
Провелите проучването д-р Песия Фридман-Рубин и проф. Илана Ели обясняват, че в днешно време хората живеят с чувство за страх от пропускане на нещо и затова искат да бъдат постоянно онлайн, за да знаят “какво е новото" във всеки момент.
Тази нужда естествено създава нарастваща зависимост от мобилните телефони, което води до чувство на стрес и безпокойство. „Някой може да напише нещо в социалните медии, а аз ще го пропусна и няма да бъда в течение“, е тревожната мисъл, която предизвиква стреса.
Други изследвания също потвърждават, че „пандемията с проблеми, свързани с психичното здраве като депресия, злоупотреба с различни вещества, посттравматичен стрес и дори самоубийства“ са сред страничните ефекти на пандемията на коронавируса.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..