100-годишнината на Националната музикална академия ще бъде отбелязана с прояви през цялата година. За някои от тях става дума в разговора на Лили Големинова с проф. Ростислав Йовчев - известен наш пианист, ръководител на едноименната катедра в НМА.
В Академията е от 1980-а, когато постъпва като студент и още по време на майсторския клас в 1984 е акомпанятор, а четири години по-късно вече е преподавател и до сега в катедра "Пиано".
Какво е най-важно да се знае за най-ранните години на Академията?
"Давам си сметка, че всички жалейки в днешно време, нямат почва пред онова време. Тогава, през 1921-ва с царски указ се създава първото висше музикално училище в България при липса на традиции в класическата музика" - започва разказа си проф. Йовчев.
Именно тогава, малко след края на Първата световна война и няколко години след Испанския грип, можем да си представим колко трудни са били времената.
"Хора, получили музикалното си образование в чужбина се връщат, за да положат основата на нещо ново. Преподаватели стават най-високите представители на българската музика. Трябвало е музикалния вкус на страната да се подобрява."
В 30-те, след връщането на Владигеров и Пипков нещата рязка дръпват напред. Голям е и приносът на Димитър Ненов. "Сравнявайки тази токата с токатата на Прокофиев, последната е като сутрешно разсвирване" - споделят случайни чуждестранни слушатели на токатата в YouTube, цитирани от проф. Йовчев.
"Изумявам се как през онези тежки години държавата е оценила какво е да имаш висше музикално образование, щастие е, че има българи, които го подхващат - музиката може да направи хората по-добри" - завършва проф. Йовчев.
И в края на тази година от сдружението "Бъди човек – Самоков" са подели инициативата да зарадват нуждаещи свои съграждани. В 11-ото издание на кампанията се събират дарения - хранителни дълготрайни продукти, (олио, боб, макарони, леща, брашно, ориз, консерви), плодове и зеленчуци. Целта е "подари коледна вечеря на пенсионер в..
Седмичният маратон на Георги Вулджев и Едуард Папазян се финализира със своеобразен преговор на случилото се, но и с нови посоки на разсъжденията. А темите бяха: Днешните особеностите при поредния неуспешен опит депутатите да изберат председател на Народното събрание и налагащите се изводи. Избраните в парламента мислят за себе си,..
VenZy и Натали Ангелова представиха нова обща песен “Играеш нечестно“. За нея те разказаха при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. Двамата са автори на музиката и текста, а аранжиментът е на Димитър Лефтеров. Творческият процес на парчето е дълъг, снимачният период протича интересно и забавно с обмяна на много идеи...
Яна Титова се завръща в Младежкия театър „Николай Бинев“ този път като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев. Вече добре позната като режисьор на филмите „Доза щастие“ и „Диада“, както и на сериалите „Откраднат живот“, „Татковци“, „Лъжите в нас“ и „Съни Бийч“ - сега Яна Титова влиза и в ролята на театрален режисьор. В пиесата „Лисабон“ са..
Доналд Тръмп посочи имена за всички постове в кабинета за втория си мандат като президент на САЩ. След бързо обявения списък, каква би била посоката? До каква степен, въз основа на избора, Тръмп възнамерява да изпълни реториката си за съществена промяна във Вашингтон? Голямата победа на изборите му дава мандат от мнозинството, но всъщност..
Тони Карабашев се занимава с импровизационен театър от много време. "Хахаха Импро театър", с когото е свързана работата му, е първата група в тази сфера, която стартира преди 15 години. Характерно за импротеатъра е, че в него няма предварителен сценарий, а всичко се импровизира на момента по предложения взети от публиката. Наскоро "ХахахаИмпро"..
Един от акцентите на Киномания тази година е българският филм "И това е за тази коледа" - филм за живота вместо смъртта. Негови автори са Петър Вълчев, Невелин Вълчев, а във филма участва Любомир Бъчваров. Двамата братя са носители на наградата Master of art с друг техен късометражен филм “Монолог в антракта”. Идеята за филма идва от една..