Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Ивайло Дичев: Не греши ли Байдън като втвърдява тона и към Китай, и към Русия

Снимка: БГНЕС

За изказването на Джо Байдън по отношение на Владимир Путин вече се изрекоха различни коментари и обяснения.

Според културолога проф. Ивайло Дичев това, президентът на велика сила да нарече свой колега и съперник „убиец“, има три вида обяснения:

  • Сенилност
    Въпреки подхвърляния на партийни опоненти на Байдън и мнения на руснаци, тази вероятност е малка, все пак току що той е спечелил тежки избори срещу обигран и действащ президент.
  • Спонтанност
    Много хора имат основания и примери - с хора и конфликти с други страни, да мислят така.
  • Най-вероятно по този начин Байдън иска да заяви новата линия във външната политика на САЩ. Още повече, че преди изборите беше обвиняван, че е мек, че е едва ли не социалист. Това е и своеобразно продължение на конфронтацията с Китай, започната още от Тръмп.

По думите на проф. Дичев руската икономика не може да се сравнява с мощната китайска. Но руската политика нарушава линията на световен ред, наложена през последните десетилетия (Китай не си позволява действия, каквито Русия осъществи в Крим и Сирия.) Но Китай е с икономика, която прави страната сравнима и конкурентна с Щатите. 

Големият въпрос е: не прави ли грешка Байдън като втвърдява тона и към Китай, и към Русия. Американският президент със сигурност ще иска да сплоти евроатлантическия съюз“, допълни културологът.

В ценностно отношение Европейският съюз като че ли е разпадаща се система. Големите сили в ЕС обаче – Германия и Франция, със сигурност ще искат да темата за правата и световния ред да не слиза от дневния ред. Русия и Китай могат да правят всичко в страните си, но ако имат желание да участват в живота и обмена на международно ниво, трябва да се съобразяват със съответните принципи, подчерта проф. Ивайло Дичев.

С него разговаря Лъчезар Христов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
Екипът на предаването

Най-горещата парти-точка

Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..

публикувано на 12.07.25 в 09:51
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25

България с рекорден спад в населението сред ЕС през 2024 г.

Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..

публикувано на 11.07.25 в 19:23
Снимката е илюстративна.

Юношите са изправени пред много промени и е нормално да има повече стрес и притеснение

“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..

публикувано на 11.07.25 в 18:45