Доброволци от Нов български университет се включват в създаването на Младежко пространство „Deaf culture“ в софийската сграда на Съюза на глухите в България.
Пространството е над 200 кв.м. Целта на кампанията „Оставете вашите ръце“ е да бъде изграден кът за обучение на младите хора с библиотека, с детски занимания, място за срещи и дискусии.
Сред първите, които се включиха в ремонта, бяха 15 студенти по логопедия, психология и изящни изкуства и преподаватели от НБУ.
Пространството ще предостави възможност на 25 глухи младежи на възраст между 16 и 30 години да повишат своите знания и умения в сферата на социалното предприемачество и младежката работа чрез включване в дейности, в които те ще бъдат движеща сила.
Инициативата е на Младежката организация на Съюза на глухите в България.
Ръководител на проекта е Росица Караджова, а координатор – жестовият преводач Силвана Павлова.
„Освен на академично знание, ние трябва да научим студентите и на друго. Когато учат и участват в такива програми, те могат да упражняват своята професия, да се развиват като личности и да се научат да дават”, сподели пред Радио София доц. д-р Екатерина Тодорова, преподавател в НБУ и директор на Центъра за студенти със специални образователни потребности към Университета.
Студентите, които се включват в кампанията ще работят върху проекти за промяна във визията на новото пространство.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..