Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма човек, който поне веднъж да не е страдал от безсъние

Д-р Петър Чипев за проблемите в съня, свързани с промяната на часовото време
Снимка: Кирил Чобанов

По какъв начин смяната на времето (астрономическо и метеорологично) се отразява върху нашия сън? Събеседник е д-р Петър Чипев, специалист по медицина на съня, европейски сомнолог в център за белодробни болести и медицина на съня InSpiro, и член на УС на Българско дружество по Сомнология

"Един час разлика за лягане и ставане има значение за хора с проблеми в белите дробове, предизвикват се инфаркти и инсулти" - категоричен е д-р Петър Чипев. "При някои хора периодът на адаптация при промяната на часовото време може да е под или над една седмица, което е обичайното" - продължава той.

"Смяната на един час е капка в морето за хората с професии, изискващи промяна на ритъма на работното време" - продължава д-р Чипев. "Индивидуална е нуждата от сън - стандартните са 7-8 часа, които са им необходими. Не е проблем при някои, часовете да са 5-6, при други 9-10, стига да са достатъчно работоспособни през останалото време от деня - успокоява специалистът. 

"Не се води статистика на хората с безсъние. Може би няма човек, който поне веднъж да не е страдал от безсъние. В САЩ има около 40% хора с подобни проблеми."

Намаляват ли случаите на сънна апнея през 2021 и опасен ли е вирусът за пациентите с тази диагноза? "При хората със сънна апнея, развитието на болестта е по-тежко. Повишени са пристъпите на безсъние при болните от вируса." - завършва д-р Чипев:


 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Тодор Ялъмов

Конкурс за младежки стартъп насърчава предприемачи, намира им партньори и инвеститори

Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..

публикувано на 24.12.24 в 15:45
Дядо Коледа

Защо според децата празнуваме Коледа?

Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци?  На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.

публикувано на 24.12.24 в 15:23
Снимки: transparency.bg

По-големи общини използват предимствата си за по-добро управление и прозрачност

Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..

публикувано на 24.12.24 в 15:10

Българското научно достижение за 2024 г. - BgGPT

Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..

публикувано на 24.12.24 в 12:23

6 момичета и 4 момчета се родиха по инвитро програмата на Столичната община

Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..

публикувано на 24.12.24 в 11:31

Над 300 екстремни локации в България в първата карта XtremeMap

Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..

публикувано на 24.12.24 в 11:17
Слава Рачева с Педя човек - лакът брада

Куклената къща в София е новият адрес на Педя човек - лакът брада

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Куклената къща в София. За това съобщи в социалните мрежи Жени Костадинова. Актрисата Слава Рачева , която е гласът на куклата, каза, че е благодарна, че има такова място. Жени Костадинова от Музея на куклите разказа, че идеята дошла след срещата на Слава Рачева с деца: "Когато тя попадна в..

публикувано на 24.12.24 в 11:06