По какъв начин смяната на времето (астрономическо и метеорологично) се отразява върху нашия сън? Събеседник е д-р Петър Чипев, специалист по медицина на съня, европейски сомнолог в център за белодробни болести и медицина на съня InSpiro, и член на УС на Българско дружество по Сомнология
"Един час разлика за лягане и ставане има значение за хора с проблеми в белите дробове, предизвикват се инфаркти и инсулти" - категоричен е д-р Петър Чипев. "При някои хора периодът на адаптация при промяната на часовото време може да е под или над една седмица, което е обичайното" - продължава той.
"Смяната на един час е капка в морето за хората с професии, изискващи промяна на ритъма на работното време" - продължава д-р Чипев. "Индивидуална е нуждата от сън - стандартните са 7-8 часа, които са им необходими. Не е проблем при някои, часовете да са 5-6, при други 9-10, стига да са достатъчно работоспособни през останалото време от деня - успокоява специалистът.
"Не се води статистика на хората с безсъние. Може би няма човек, който поне веднъж да не е страдал от безсъние. В САЩ има около 40% хора с подобни проблеми."
Намаляват ли случаите на сънна апнея през 2021 и опасен ли е вирусът за пациентите с тази диагноза? "При хората със сънна апнея, развитието на болестта е по-тежко. Повишени са пристъпите на безсъние при болните от вируса." - завършва д-р Чипев:
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..
Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Куклената къща в София. За това съобщи в социалните мрежи Жени Костадинова. Актрисата Слава Рачева , която е гласът на куклата, каза, че е благодарна, че има такова място. Жени Костадинова от Музея на куклите разказа, че идеята дошла след срещата на Слава Рачева с деца: "Когато тя попадна в..