Когато имаш почти половин век на сцена, 20 награди „Грами” в различни категории и любовта на цял свят, с какво още можеш да изненадаш?
Ако се казваш Пат Матини, със сигурност имаш с какво.
Примерно да пишеш музика, с идеята да бъде свирена от друг, но така, че на първо слушане това да не бъде лесно за разпознаване. Уж да няма импровизационни моменти, а класическите музиканти да звучат като джазмени. И не на последно място, да завършиш албума с китарна версия на Арво Пярт.
Дългите композиции сами по себе си не са нещо ново за Матини - да си спомним за „As Falls Wichita, So Falls Wichita Falls” или „Оркестрион”. Но в двете сюити за китара, Пат като че ли разказва своята история на любимия си инструмент, не пропускайки приеманата вече и за класическа, фламенко форма, съвсем като духовен наследник на Хоакин Родриго и влезлия във вечността „Аранхуес” (част 4 от разгърнатата от Лос Анжелис китарен квартет). С тях са и двете му включвания като „сайдмен” (части 3 и 7).
Квартетът има още преди години Грами-признание за албума си с включени композиции на Матини и не е изненада сегашната им съвместна работа.
Подобно е и отношението на Пат към соло китаристът Вио, който започва албума с концерт в четири части, едва ли случайно близък по звучене на заглавието с името на автора си („Paths to the Sun”), което няма как да не ни върне към музиканта, повлиял най-много на Пат - Майлз Дейвис („Miles Ahead”). Така любителите на класическата китара откриват, че джазът е подължение с други форми на предпочитаната от тях музика, а за феновете на джаза, така или иначе класическите граници никога не са били плашещи.
Написан преди две и половина години по време на почивката на Пат и семейството му в Гваделупа, албумът е вид посвещение на тях с превърнатата в музика красота на изгрева. Парафразата идва от самосебе си и е свързана с другото огромно влияние върху младия Пат, заради което той заменя семения тромпет с китара. „Бийтълс” ме насочиха към китарата, Майлз ми откри джаза и импровизацията”, обича да си спомня Пат. А ние обичаме да го следваме по слънчевите му пътеки.
Радиопремиерата е на 2 април с интерпретацията на самия Матини върху Арво Пярт, останалото от „Пътя към слънцето“ – в последното предаване за месеца.
Посланикът на Румъния в София Н. Пр. г-жа Бръндуша Предеску връчи на маестро Найден Тодоров орден "Културни заслуги“ с ранг "Велик офицер“, за "Популяризиране на културата“, съобщава БТА. Престижната награда е признание за дългогодишните усилия на маестро Тодоров в сближаването на културата на двете държави и е по предложение на посланикът на Румъния..
На 14 февруари зала "България" изкушава публиката с любов, вино и кино. В 19.30 часа Костадин Георгиев-Калки и Мартина Табакова, заедно с "Кварто квартет" и гости от легендарната група "Медикус" ще представят Love story – световни любовни дуети и мелодии от филми и мюзикъли. Концертът е музикален прочит на вечната тема за любовта с романтични творби и..
От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..
Цигуларката Лия Петрова ще свири за първи път на столична сцена на цигулката "Гуарнери дел Джезу” на благотворителен концерт в подкрепа на деца и младежи, лишени от родителска грижа, съобщи музикантката. Събитието е на 12 февруари, в Софийската градска художествена галерия, която е съорганизатор заедно с фондация "Звезда на надеждата”...
На 13 февруари от 19.00 ч., в зала “България” ще бъде домакин на концерт с участието на флейтистката Луиза Селло и маестро Орхан Шаллъел. Публиката ще има удоволствието да се наслади на блестящи изпълнения на произведения от класическата музикална съкровищница. Луиза Селло е международно призната флейтистка, посланик на италианската музикална култура. Тя..
Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..
В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..