Седем партии имат реалния шанс да участват в следващото Народно събрание
показва проучване на „Галъп интернешънъл“ по поръчка на БНР сред 1013 пълнолетни граждани, извършено от 24 до 31 март т.г.
Данните показват, че ГЕРБ и СДС, БСП, „Има такъв народ“, ДПС, „Демократична България“, „Изправи се! Мутри, вън!“ и ВМРО са над условната линия за влизане в парламента, коментира пред Радио София социологът Първан Симеонов. Но това е само моментна снимка на нагласите на избирателите, подчерта изпълнителният директор на „Галъп“.
Първият подгласник, под линията е Воля-НФСБ.
„Ножицата между ГЕРБ и БСП изглежда голяма. Третото място не е известно. Около бариерата ще се запази интригата, както и този 1%, който осигурява субсидия.“
Първанов припомни, че процедурата за обявяване на данните е за няколко дни и дори данните, които „Галъп“ ще изготви за БНР и обществото и ще обяви в 20 ч. на 4 април, ще бъдат прогнозни.
Възможно е недоволни опозиционни партии да обявят изборите за нечестни, възможни са и протести. Въпросът е дали ще има голямо обществено недоволство след вота на 4 април.
Протестите предизвикаха по-голям интерес към политиката и участие в нея. Новите играчи, както и преференциалното гласуване, което се харесва и се упражнява донякъде обясняват големия брой кандидат-депутати (близо 7000), коментира още Първан Симеонов.
С него разговаря Данаил Конов.
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..