Двата залога на тези избори очертаха два полюса. Едни се бореха за 60 милиарда, други – мислещи стратегически – в за бъдещето на България.
Коментира пред Радио София проф. Анна Кръстева.
Резултатите от проведените избори показват края на много тенденции.
Край на безалтернативността на ГЕРБ – гражданите отдавна знаеха за този край, искаха го, демонстрираха го по площадите през последната година. От ГЕРБ се правеха, че не чуват в името на огромните европейски средства. Край на политическата арогантност - ГЕРБ от една страна (урокът тук май още не е научен) и ДПС, от друга. Арогантността да говориш за България, каквато българите не виждат. Страната, която в ЕС е най-бедна и корумпирана и която за 10 години управление не е помръднала.
Не само БСП претърпя огромна загуба, но това не е само партиен крах. Цялото ляво политическо пространство се опразни. Нинова изпразни БСП от съдържание, сега я изпразни и от електорат. Бяха пропуснати важни дискусии.
БСП се превърна в малка партия без никакъв профил.
Може да се нарече европейска тенденцията от агресивен национализъм към афективен патриотизъм. Брокерите на ВМРО използваха реторика на омраза. Но очевидна не това се харесва на българските граждани. В противовес Слави Трифонов предложи възрожденски и други песни, които сплотяваха българите като нация
Край на ДПС като балансьор. Също историческа промяна. Петото място отговаря реално на политическата тежест на тази партия. Вотът е електорален и без конкурент като политическа сила и без спорната фигура на Делян Пеевски.
Най-голямата промяна е в яркия глас за бъдещето. Понятия, мотивация, които присъстваха по плакатите на протестите.
„Сегашната ситуация описвам като постдемокрация. ГЕРБ осъществи низходящата тенденция на демократичното ни развитие. Има институции, избори, партии, медии – повечето хванати за гърлото и изпразнени от съдържание.“, каза още проф. Кръстева. - „Мощната клиентела, която създаде ГЕРБ е на две нива – администрацията и близките фирми, които печелят проекти с еврофинансиране. Всички те възпроизвеждат клиентелистки вот.“
По думите на експерта по политически науки, формации като „Демократична България“ се опитват да осъществят обратната тенденция и да върнат страната на едно по-високо демократично ниво – автентично европейско, по-зелено начало.
С проф. Кръстева разговаря Лили Големинова.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..