Над 60% от българите са на мнение, че в бизнеса трябва да има повече жени на управленски позиции, показва проучване на социологическата агенция „Тренд“ и на Съвета на жените в бизнеса в България (СЖББ). 59 на сто не са съгласни, че бизнесът е само за мъже. На срещуположното мнение са немалкото 32 процента. 37 на сто са съгласни с твърдението, че е нормално управленските постове да се заемат от мъже.
Това коментира пред Радио София Евелина Славкова, управляващ директор на „Тренд“.
В най-силна степен за равнопоставеност на половете в бизнеса са най-младите (18-29 г.) – 62%, както и жените - 77%. Същевременно сред хората на противоположното мнение, делът на мъжете е значително по-висок (58%). Българите са по-скоро скептични към т. нар. квотен принцип (определен брой) за мъже и жени на работно място. 28% имат положително отношение , а 41% - отрицателно.
„Нашите наблюдения показват, че до голяма степен има феър плей при кариерното развитие, независимо от пола. Доказателство за това са българки на високи позиции в български и международни компании“, отбеляза Ваня Кънева-Минкова, изпълнителен директор на СЖББ. По думите й страната ни е добър пример за успешната реализация на жените в професионалната стълбица. В същото време промените в обществения и икономическия живот поставят нови изисквания към лидерите. Кънева цитира специалистите от „Маккинзи“ (McKinsey), според които жените имат качествата да водят промяната, да мислят извън рамката, да прегърнат различията и най-вече – умеят да говорят с общността.
За да успее в кариерата жената трябва да вярва в себе си, да има подходящия набор от компетенции, да й се даде възможност от средата. Именно за осигуряването на тези фактори работи СЖББ, изтъкна Ваня Кънева. Над 300 дами вече са преминали през Академията за лидери на организацията.
По отношение на политиката, според социологическото проучване българинът смята, че колкото повече жени участват, толкова е по-добре за държавата.
С Евелина Славкова и Ваня Кънева-Минкова разговаря Катя Василева.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..