От 5- ти до 11- ти април 2021- ва година отбелязахме Седмицата на гората. Това е една инициатива, която има мисията да ни напомни колко е важна гората за нас, и в която отдаваме признателност към всички, обвързали професията си с грижата към гората и природата - леcовъди, гоpcки cлyжители и pаботници. Седмицата на гората е кауза с история, в рамките на която се организарат различни беседи, събития и залесявания, отбелязва инж. д-р. Ценко Ценов, замeстник изпълнителен директор към Изпълнителна агенция по горите.
"Първоначално е възникнал като празник на залесявяането през 1925- та година, чества се с биенето на камбаните на Св. Александър Невски. През годините целта на тази инициатива е чрез различни дейности и кампании е да се формира съзидателност към поколенията за опазването и развитието на горите, залесяването на обезлесени и опожарени райони. С празника на залесяването, а и на гората се формира и един от най-важните, в сила и до днес, Закон за горите. През годините тази седмица се превръща в равносметка, отчет пред обществото за дейността на горските служители и за състоянието на горите. Залесената площ на страната в момента достига до 3,9 милиона хектара, подобряват се всички показатели на гората, включително и запасите на дървесина, 681 милиона са в момента, средният прираст се е увеличил от 6 милиона годишен прираст на 14,4 милиона, ограничена е ерозията. Тези параметри показват, че процесите, които са свързани с управление на гората са с добри показатели.Справяме се с проблеми като короядите, които през последните години са предизвикателство на горите, борим се с големи природни нарушения и заболявания по гората и възстановяване на гората, осъществяваме мониторинг на здравословното състояние на гората. През тази година сме първенци по отглеждането на горски екосистеми от вековни гори, получихме специалната награда на Европейския съюз."
Още за инициативата Седмица на гората, каква е нейната история, какви са кампаниите на тазгодишното издание и какво е състоянието на горите в момента, чуйте в разговора на Анелия Торошанова с инж. д-р. Ценко Ценов, замeстник изпълнителен директор към Изпълнителна агенция по горите:
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...