Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Албена Раленкова: Няма лоши думи. Важен е контекстът, в който се употребяват

Под надслов “Семейството и четенето” Академия за родители организира поредица от тематични уебинари, а на 21 април, един от тях ще бъде посветен на езика в детските книги, употребата на лоши думи и на езиковата мяра, която прави една детска книга наистина добра.    

Лектор по темата ще бъде Албена Раленкова - редактор на датска литература в издателство “Фют” и преподавател в департамент “Масови комуникации” в Нов Български университет.

“Напоследък започва да се забелязва една засилваща загриженост по отношение на т.нар. “лоши думи” в детските приказки и книжки. Виждам родителско притеснение, че тези думи могат да се превърнат в модел на подражание и да влязат в езика на детето и това да провокира неподходящо поведение”, казва Албена Раленкова.   

Според нея подобни притеснения са провокирани от несъзнавано внушение към  детската книга като към наръчник. Въпросът е, дали те я е такава и това ли е начинът, по който я възприема детето. “Тази разлика в разкодирането на текста определя и разликата в отношението към този текст”, казва тя.

“Няма лоша дума сама по себе си. Думите такива, каквито са, те са просто думи. Те не са нито лоши, нито добри. По същия начин както един нож не може да бъде нито лош, нито добър. Той може да бъде използван за лоши или за добри цели.

Много е важен контекстът, в който думите се полагат и начинът, по който се прилагат. Тогава можем да говорим за употреба, когато думите започнат да нараняват и да болят”, коментира тя. 

Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици се състезават в скоростно изкачване на стъпалата към Паметника на свободата на Шипка

Ден преди кулминацията на националното честване, посветено на Шипченската епопея, ученици ще се състезават в традиционната надпревара по скоростно изкачване на стъпалата към Паметника на свободата на историческия връх. Стартът ще бъде даден днес в 10 часа. Ученици от 5-ти до 12-ти клас ще застанат на старта в подножието на Паметника на..

публикувано на 23.08.24 в 09:31

5 ъндърграунд групи и трима художници участват в "Чайки фест-2"

Второто издание на Варненският фестивал с типично морското име „Чайки“ ще се проведе тази събота – 24 август в парк „Аспарухово“ от 18:30 , казаха пред БНР-Радио София организаторите на събитието. Входът е свободен. И отправиха покана, особено към почитателите на ъндърграунд рок музиката - метъл, индъстриъл, пънк, рап, ска. "Даваме..

публикувано на 23.08.24 в 08:49
– Мамо, искам сладоле-ед!

В София - приятно горещо, до 31°

Днес ще преобладава слънчево време. След обяд ще има временни увеличения на облачността и на изолирани места, главно в планинските и източните райони ще превали и прегърми. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще са между 31° и 36°, за София - около 31° . По Черноморието ще бъде..

публикувано на 23.08.24 в 07:20

Най-влиятелният фестивал за дизайн на герои гостува с второ издание

През миналия септември Варна бе домакин на първото българско издание на най-влиятелния световен фестивал за дизайн на герои и персонажи - PICTOPLASMA . След фестивала в Берлин и непосредствено преди конференцията в Ню Йорк форумът "Пиктоплазма България" представи български дизайнери и артисти и тяхното творчество. Сега PICTOPLASMA се завръща във..

публикувано на 22.08.24 в 19:25
Ангелина Бонева

Очаква се биомаркерната диагностика да се предвиди в бюджет-2025 на НЗОК

Сдружението за развитие на българското здравеопазване (СРБЗ) организира кампания за повишаване информираността за биомаркерите при диагностика на онкологичните заболявания. Тя цели да се обърне внимание, че единствено в нашата страна, тези изследвания не се покриват от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Организаторите биха искали..

публикувано на 22.08.24 в 17:25

В Кюстендилско глобяват за неправомерно ползвана питейна вода

В община Кюстендил вече се налагат глоби при ползване на питейна вода за напояване на градини в частни имоти. Това стана ясно по време на работна среща, свикана при областния управител Александър Пандурски по проблемите с водоподаването в региона. Санкцията при подобно нарушение започва от 50 лева. На този етап глобените, че поливат с питейна..

публикувано на 22.08.24 в 16:06

Ремонтират 30 входа на студентски общежития, половината от тях - в София

Университетите вече участват в програма с 200 млн. лв. за ремонтиране на студентските общежития и затварят свои блокове, за да може да има процедури и да се сключват договорите за ремонтите. Освен, че увеличи средствата по програмата, Министерският съвет удължи и нейното действие с една година - до края на 2027 г. Въпреки..

публикувано на 22.08.24 в 15:59