Документална изложба, посветена на 60-годишнината от първия полет на човек в космоса, ще бъде открита от 17 ч. в Мраморното фоайе на Столичната библиотека.
Тя припомня, че на 12 април 1961 г. на борда на космическия кораб "Восток" съветският летец Юрий Алексеевич Гагарин (9.3.1934 – 27.3.1968) извършва една обиколка на Земята и става първият човек в историята, полетял в космоса.
Тези 108 звездни минути в живота на Гагарин слагат началото на космическата одисея на човечеството.
Експозицията се състои от книги и албуми на български и руски автори от колекциите на Столичната библиотека и Руския център по темите: космонавтика (история, ракетостроене, космонавти, съвместни съветско-български полети), записки, разкази на космонавти и посветени на тях произведения. Фотосите пресъздават емоцията на хората на този ден след новината за полета на Гагарин, разказа пред Радио София Мариана Максимова, ръководител на Руския център в библиотеката. Тя припомни, че в програмата „Интеркосмос“ България е единствената държава, която участва с двама свои космонавти.
Освен спомените на съветските космонавти Герман Титов, Андриан Николаев, Валентина Терешкова и други, в изложбата може да се види и книгата на първия българин, летят в космоса – Георги Иванов, както и информация за дубльорите (за България са Александър Александров и Красимир Стоянов).
Фотосите са предоставени от Руския дом (Руския културно-информационен център в София).
Изложбата "60 години от първия полет на човек в космоса" ще може да се разгледа до 22 април 2021 г.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с Мариана Максимова.
В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..
В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..
От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо". Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..
На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..
Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..
Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..
Единственото село в България с паметник на Буквите – с. Иваняне, празнува на 24 май, съобщиха от районната администрация в Банкя. Празничната програма ще завладее селото още от сутринта, като кметът на Иваняне Албена Иванова и район "Банкя“ са замислили тя да приключи чак в 22.00 часа. Програмата ще започне в 09.30 часа с разходка с..