Тийнейджърството започва доста по-рано, отколкото сме подготвени да приемем. Технологиите помагат децата по-лесно да научават това, което ги интересува от света на възрастните. Психолозите се радват на бунтарството през юношеството, защото това е признак на нормално психическо развитие.
Това обясни пред Радио София Теодора Пампулова, психолог и консултант.
Ако дете в тази възраст не се бунтува, най-вероятно то е потиснато.
А има два типа родители, срещу които тийнейджърът се противопоставя – авторитарният и плахият, който не може да отстоява себе си. Но бунтът е насочен не само към родителите, а към инстанцията „възрастен“.
Притеснително е ако след излизане от тази възраст, бунтът продължава, допълни Теодора Пампулова.
„Когато дадем крилата на детето си, трябва да сме готови то да отлети. Две поколения под един покрив не съжителстват толкова ползотворно, колкото ни се иска. Ако вършим задачи вместо детето, то няма как да се научи от грешките си.“
По думите на психолога формите на бунт са различни и са отговор на някакво ограничение в детството.
Трябва да чуваме младия човек, да се опитваме да разбираме чувствата и мислите му. Да сме дипломати. Да не искаме той да осъществи това, което ние, възрастните, не сме успели.
„Не искаме перфектни деца, а щастливи“, изтъкна като извод Теодора Пампулова.
С нея разговаря Гергана Пейкова.
Психологът ще проведе уебинар, организиран от „Академия за родители“ на 24 април.
Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..
Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..