Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Хаджииванова: До 2035 г. се очаква да има 1 млрд. дигитални номади

България може да стане една от най-атрактивните дестинации по света за дигиталните номади

Възможността да работим отвсякъде става катализатор на промени в държавни политики и установени работни практики, размествайки пластовете в световен мащаб. България може да стане една от най-атрактивните дестинации по света за дигиталните номади.

“В световен мащаб се задава една огромна тенденция. До 2035 г. се очаква 1 млрд. да бъдат дигиталните номади”, казва психологът Милена Хаджииванова, организатор на grow Remotes Summit - дигитална конференция, посветена на дигиталното номадство, която ще се проведе на 23 април.

По думите ѝ под дигитални номади преди се е разбирало хора, които живеят по няколко месеца на определено място, след което се местят, работят и са основно в ИТ бранша.

Благодарение на пандемията обаче се оказва, че много бизнеси могат така да структурират дейността си, че да работят дистанционно и понятието дигитални номади вече придобива друго измерение - това са хората, които могат да договорят с компаниите си такива политики, че да работят от различни места.

По думите на Хаджииванова, след пандемията всички бизнеси ще излязат променени, защото няма как да се върне предишното битуване.

“За бизнеса ще има сериозни промени и това, което е най-важно, е да бъде адаптивен, да може да се огледа и да види каква е реалната ситуация, и да се мисли навреме за разумни политики в тази ситуация. Това касае туризма, образованието и др.”, казва тя.  

Според нея бизнесът в страната е гъвкав в голямата си част и вече се пишат нови корпоративни правила, свързани с дистанционната работа - колко често да се идва в офиса и кой да работи от вкъщи, как да се отчита работата и пр.

Страната ни е на 62-ро място в Digital Nomad Index - стандартизиран лист, в който са обявени в световен мащаб държавите, спрямо това колко са атрактивни за дигиталните номади.

Основната причина да сме на това незавидно място е липсата на държавна политика. Има държави, които са напред в мисленето си и вече издават специална Digital Nomad виза, има създаден специален ПР и маркетинг, който да ги популяризира сред тези среди, като целта е да използват този тренд и да го обърнат в своя полза.

Чуйте какво още казва Милена Хаджииванова в разговора на Катя Василева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 21.05.25: Най-хубавото на медиацията и връзката ѝ с ПВУ

Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..

публикувано на 21.05.25 в 18:35

Сопраното Александра Зотова спечели Гран при на конкурса "Гена Димитрова"

В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..

публикувано на 21.05.25 в 16:53
Снимки: Майчин дом

Сектор за кенгуру-грижа откриват в "Майчин дом" до средата на юни

В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..

публикувано на 21.05.25 в 16:29
Селфи фотографът Роман Михайлов с чаровниците от триото

Трио "Вива" записа поп-денс кавър на песен на Б.Т.Р.

От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо".  Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от  трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..

публикувано на 21.05.25 в 16:10

"Училище за отговорни инфлуенсъри" маркира границите на добрите създатели на съдържание

На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на  съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..

публикувано на 21.05.25 в 15:53
Адв. Свилена Димитрова

Адв. Свилена Димитрова: Увеличаването на здравната вноска е нужно и неизбежно

Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..

публикувано на 21.05.25 в 15:22

Лекциите "Азбучници на войната и мира“ припомнят за легендарни германски фотографи

Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..

публикувано на 21.05.25 в 14:48