Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

LZ не е само име на група

Колаж: Ангелина Грозева

18 април е Световният ден на радиолюбителите. На тази дата през 1925 г. в Париж е основан Международния радиолюбителски съюз IARU. Днес членове на този съюз са повече от 160 страни в света, в които се отбелязва този празник.
За рождена дата на организираното радиолюбителско движение в България се приема 5 юни 1926 г., когато 38 електроинженери, кадрови военни, радиотехници, един търговец и един директор на строително дружество провеждат събрание в салона на софийското градско казино за учредяване на Българския радиоклуб. 

Повече за уникалния повиквателен знак за радиолюбителите разказва Стефан Александров - мениджър кризисни комуникации към Българската Федерация на Радиолюбителит:

"Аспектите в нашата работа са много, като се започне от това да направиш връзка на живо от твоята радиостанция с Великденския остров например. Радиолюбителството е един уникален вид прозорец към света. Страните на нашата работа варират от чисто технически до удоволствие. Една от най-любопитните ми връзки е, когато пътувахме покрай София, имаше прохождение и чухме изключително рядка станция от Замбия, успяхме, след което получихме и QSL картичка. Тази картичка е и хартиена, и електронна, това е доказателство, което се разменя между двама радиолюбители, които са осъществили връзка помежду си."

"В последните години правим курсове за подготовка на радиолюбители. Хората вече се наситиха на интернет и технологични устройства и доста от тях се сещат за хобито ни - да станат радиолюбители при нас. Всеки радиолюбител има собствен повиквателен знак, за всички в България той е LZ. Той се получава след изпит, положен пред Комисията за регулиране на съобщенията. Морзовата азбука е един от основните видове работа по време на състезания, има състезания на телефония и на телеграфия."

Още за дейността на Българска Федерация на Радиолюбителите чуйте в разговора на Лили Големинова със Стефан Александров:


Освен радиолюбители към Българска Федерация на Радиолюбителите, любители на радиото сте и вие - и от дивана вкъщи, и от автомобила, с който се движите всекидневно, и от вашето мобилно устройство, където можете да се потопите в магията на радиото. Това споделят и столичани пред микрофона на Ангелина Грозева. Радиото е неизменна част от тяхното ежедневие, особено в периода на пандемията. Те твърдят, че обичат музиката и достоверността на информацията в сравнение с тази в социалните мрежи. За тях радиото е най-бързата и лесно достъпна медия и му гласуват по-голямо доверие пред останалите видове медии. А за радиослушателите винаги интерес предизвиква и кой е гласът зад микрофона. Една от анкетираните определя радиоводещите като художници, които рисуват със звук и винаги им е интересно да се потопят в това въображение:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пропуснати ползи заради лоша регулация в здравеопазването

Близо 90% от от пациентските организации у нас не се чувстват пълноценно представени при формирането на политики в здравния сектор, сочат данни от анкета на Националния алианс "Редки болести България". На 17 септември – датата в календара, която се отбелязва като Световен ден за безопасността на пациента, Мрежата на гражданските организации на..

публикувано на 17.09.24 в 19:31
Венелина Николова

Венелина Николова директор на 125 СУ: "Първият учебен ден винаги е празник"

В предаването "Добър вечер, София" гостува госпожа Венелина Николова – директор на 125 СУ "Боян Пенев"  с която разговаряхме за символиката на празника в датата 15 септември. "Приемам 15 септември като истински празник, за мен той винаги е бил такъв и въпреки, че не е отбелязан в българския календар като празник, той е празничен ден за..

публикувано на 17.09.24 в 18:25

Ново издание на Книга на фамилния бизнес в България

Излезе ново издание на Книга на фамилния бизнес в България. Фирмите, включени в Книгата на фамилния бизнес, идват от различни индустрии, нареждат се сред пазарните лидери, показват значителен растеж във времето и имат амбиция за развитие на международните пазари. Общото между всички тях е и, че бизнесът им е успял да надживее няколко кризи, а..

публикувано на 17.09.24 в 18:00

Христомир Сърбинов: Фокусът на I Am Sofia е обърнат към хората, за да събере богатството на нашия град

Чрез откритото мобилно студио на Радио София, продължаваме да се срещаме с личностите свързани с културния живот на града. Основен акцент в днешните празнични срещи е фестивалът IAm Sofia и събитията които ще бъдат представени в неговата програма. Христомир Сърбинов е човекът, който решава да създаде този фестивал, в който да обедини..

публикувано на 17.09.24 в 16:51

"ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира за пети път

Конкурсът "ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира своето 5-то издание в България. През септември и октомври 2024, в рамките на събитието ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините и ще бъдат прожектирани поредица от филми за околната среда, отворени за всички с вход свободен. Посолството на Франция в България и..

публикувано на 17.09.24 в 15:25

София отбелязва своя празник

В деня, в който Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София, и на който градът ни отбелязва своя празник, жители и гости се стекоха, за да присъстват на церемонията по издигане знамето на столицата, която се състоя на площад "Св. Александър Невски". По-рано Столичният общински съвет проведе..

публикувано на 17.09.24 в 15:06

"Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги" ще възродят разказваческия дух

Поредната среща с участник във фестивала I Am Sofia, който ще оцвети следващите дни в нашия град. Той е Стефан Касев, който участва във фестивала с форматите "Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги". "Два формата, които се завръщат под някаква форма. Зад "Писатели без книги" стои колегата Нинко Кирилов. И двата са насочени към разказване..

публикувано на 17.09.24 в 15:05