Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Накъде отиваме след изборите

Снимка: БГНЕС

Департамент „Политически науки“ на Нов български университет организира онлайн конференция на тема „Избори и след изборите накъде?“ на 22 април, 2021 г. от 14 часа.

Събитието е част от поредицата дискусии, посветени на парламентарните избори в България, организирани през последния месец в университета, съобщи пред Радио София гл. ас. д-р Ирена Тодорова от НБУ.

Темите, които ще бъдат поставени в рамките на конференцията, обхващат широк кръг от проблемни полета, които пряко засягат качеството на демокрацията и изборния процес в България. Целта е академично да бъдат разисквани процесите и да се разгърнат сценариите за развитие на страната.

„Ръководени сме от едно и също усещане за влошаване на демократичните устои. Това е следствие не само на управленията, но и от липсата на траен ангажимент на избирателя с политическия процес - той не бива да се изчерпва само с акта на гласуване с бюлетина или участието в протест на“, отбеляза д-р Тодорова.

Това ще обяснят и експертите на конференцията – на младите хора (студентите), но и на всички други хора.

„Свръхемоционалните политически решения дават не особено добри резултати за самата демокрация. Това пролича в разпарчетосания нов парламент. В момента изглежда гражданинът събуди интереса си към политиката, защото тя заприлича на шоу, на своеобразен театър. Време е да извадим политиката от нейния негативен прочит. Именно управляващите трябва да вдъхват надежда у хората“, подчерта Ирена Тодорова, която ще е сред водещите и лекторите на конференцията.

„След изборите трябва да се следват известните процедури за съставяне на кабинет. Това не е рулетка, а законодателно определена процедура“, категоричен е гл. ас. д-р Любомир Стефанов, който също ще участва в конференцията, организирана от НБУ. Има 3 седмици за крайния срок, в който да се състави правителство, което да събере и парламентарна подкрепа.

Възможно е на базата на принципи и договорености (не договорки), на базата на управленска програма да се сформира министерски съвет, допълни д-р Стефанов.

По думите му на последните избори на 4 април българинът гласува емоционално и носталгично, невинаги с достатъчно информация, но и прагматично.

Когато възможностите за гласуване са цяла палитра, а не се свеждат до физическо присъствие в секцията, ще можем да видим доколко българинът се интересува или неглижира правото да избира. Тогава със сигурност можем да кажем дали определена избирателна активност е ниска. Опашките за гласуване в чужбина не са знак за повишена активност. Можеха да бъдат, ако избирателните секции не бяха достатъчен брой.

С Ирена Тодорова и Любомир Стефанов разговаря Лъчезар Христов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мерят безплатно кръвното в три преходни софийски метростанции

В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..

публикувано на 25.11.24 в 19:16

"Форум", 25.11.24: Цунгцванг и пат в едно - българските политици знаят как

В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..

публикувано на 25.11.24 в 18:45
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..

публикувано на 25.11.24 в 16:54
Иван Станчев и Георги Стоянов

Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи

“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..

публикувано на 25.11.24 в 15:56

Месец преди Коледа празничният дух завладява София

За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..

публикувано на 25.11.24 в 14:10