Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надя Дерменджиева - председател на Българския фонд за жените:

Желанието за деца е личен избор и ако не искаш деца, няма проблем

Снимка: Pixabay

Много жени, провокирани от различни причини, избират да нямат деца. В страната ни обаче все още не се води разговор по тази тема, която за обществото е тема табу, а е необходимо да се говори открито, спокойно и с емпатия към жените и личния избор, който правят. 

Във Фейсбук съществува група “Не искам да имам деца”, където 70% от хората заклеймяват жената, създала групата, а 30% ѝ пишат в лично съобщение, че я разбират и мислят като нея, което доказва страховете на хората да не бъдат осъждани публично за нежеланието им да имат деца.

Ако се очаква от всяка жена да стане майка, то това означава ли, че очакванията от всеки мъж са да стане баща?   

“Има проблем в съотношението между двата пола. В българското (доста патриархално) общество битува този мит, че всяка жена трябва да стане задължително майка.

Още през 2018 г. Европарламентът направи изследване за ролята на жените и мъжете в европейските държави и България беше рекордьор по стереотипи - 81% от хората у нас вярват, че ролята на жената е да е майка и домакиня”, казва Надя Дерменджиева - председател на Българския фонд за жените.

Всеки избор не жената е правилен. “Това да бъдеш майка е също толкова достойно, колкото и да не бъдеш майка. Въпросът е да бъде създадена такава среда, че всеки глас да бъде чут и уважен”, казва Надя Дерменджиева.

Според нея, за демографския проблем не са виновни жените, които отказват да раждат, а липсата на адекватна икономическа политика, което провокира и огромната вълна от емигриращи млади хора.

Освен това в България, въпреки приказките, липсват политики в подкрепа на младите семейства и родителите. Всяка година няколко хиляди деца остават без възможност да посещават детска градина. Всички тези проблеми демотивират много семейства да стават родители.

Освен това в страната ни има и висока детска смъртност, както и висока обща смъртност. Да не забравяме, че сме и най-бедната държава в Европейския съюз.

По тази причина е съществен въпросът дали е необходимо да бъде родено дете, което ще бъде отгледано с нежелание в негостоприемна среда, само защото някой има очакване от жената да стане майка.

Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МС одобри 1,338 млн. лв. за компенсации на семейства с деца, но без място в градина

Правителството одобри финансиране в размер на 46 600 000 лева за общини, които ще имат възможност да планират изпълнението на редица значими проекти в сферата на социалната и техническата инфраструктура. Одобрени са също 1 338 000 лева за Столичната община и за община Пловдив. Средствата са за компенсации на семействата, чиито деца не са приети в..

публикувано на 06.11.24 в 16:06
Кадър от филма

В Австрия високо оцениха наш филм за цар Фердинанд, чакаме българската му версия

Българският документален филм "Австрия - Кобург - България: Последното пътуване на цар Фердинанд" беше излъчен по австрийската обществена телевизия ORF III в най-гледаното време (с повторения), като част от поредицата "Наследството на Австрия". Сценарист на филма е Димитър Стоянович, а режисьор - Лъчезар Аврамов . Филми за цар..

публикувано на 06.11.24 в 15:48
Доц. д-р Искрен Иванов

Доц. Искрен Иванов: Кампанията на Тръмп беше по-убедителна като тон и с по-ясни послания

В последните дни кампанията на Доналд Тръмп беше по-убедителна като тон, по-ясна и последователна като послания, коментира пред Радио София докторът по политология доц. д-р Искрен Иванов. "Харис се опита да компенсира това изоставане, което се получи при смяната на Джо Байдън в последния момент, но не съм убеден, че успя да го навакса. Това е..

публикувано на 06.11.24 в 15:27
Мирослав Моравски-Моро е в ролята на Благун свирача

Етно-рок мюзикъл разказва от сцената за родопските традиции

Етно-рок мюзикъл със загадъчното заглавие "Да опазиш Сребра невяста"  ще се играе в четвъртък, 7 ноември. За него екипът на "Добър вечер, София“ научи от Мирослав Моровски-Моро . Мюзикълът е създаден по негова авторска книга. "Паралелно са писани двете неща, защото, когато работиш и върху музика, и върху история, те вървят заедно и се..

публикувано на 06.11.24 в 13:40

Оперетата - модерна и (не)забравена

Концерт-спектакълът "Забравената оперета" , с която Националният музикален театър в "Стефан Македонски" (НМТ) откри сезон 2024-2025 г., заради зрителския интерес ще бъде представен извънредно тази събота, 9 ноември . Сценаристът и режисьор Румен Нейков и диригентът Юли Дамянов са подбрали известни откъси от оперети, които рядко се..

публикувано на 06.11.24 в 12:43
Ивайло Христов  от екипа на новото арт пространство Hostgallery

15 български артисти от различни краища на света се обединиха в специална изложба Kunstwaffe

В началото на ноември кураторът Добромир Иван представи 15 български артисти от различни краища на света в специална изложба, озаглавена Kunstwaffe.  Заедно с избраните творби може да се види и непоказвана до момента фотография, специално посветена на Добромир Иван от неговия легендарен учител Йозеф Бойс. В изложбата са представени твърби на Йозеф..

публикувано на 06.11.24 в 12:10

Десетки медици от ВМА получиха приза "Лекарите, на които вярваме"

Десетки специалисти от Военномедицинска академия (ВМА) за поредна година са включени в алманаха на в-к "24 часа" - "Лекарите, на които вярваме". "Сертификат" за доверието на пациентите получиха както медици с дългогодишен опит, така и млади специалисти от различни области на медицината, затвърдили доверието на стотици хора от цялата..

публикувано на 06.11.24 в 10:41