Очаква се поне първата половина от етичната рамка за изкуствения интелект, предлагана от Организацията за образование, наука и култура на ООН – ЮНЕСКО, да бъде утвърдена още тази седмица. Това съобщи пред Радио София доц. Мариана Тодорова - доктор по футурология и изследовател в Института по философия и социология към БАН и автор на книгата „Изкуственият интелект“.
Дискусията от експертите по темата е много важна, защото изкуственият интелект навлиза все повече и влияе в различни сфери от живота. Пример за това са професиите, влизащи в списъка на изчезващите, на секторите, които изискват промени и сътрудничество с „умните“ иновации, новопоявяващите се работни места.
Медицината е ярък пример за навлизането на дигиталните технологии в диагностиката и лечението. Съществуват и платформи, които чрез математически модел могат да прогнозират развитието на пандемията или появата на нови, допълни доц. Тодорова.
Тя е убедена, че изкуственият интелект може да намери приложение и в религията, колкото и екзотично да изглежда това.
По думите на футуролога Европа изостава от Китай и САЩ и в този сфера не е конкурентоспособна, особено по отношение на прилагането на научните постижения. Но на Стария континент най-много обръщат внимание за етичната рамка. Дори и ЮНЕСКО да приеме такъв документ, регулацията ще има препоръчителен, а не задължителен характер.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с доц. Тодорова.
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..