В интерактивния музей „Лабораторията на Флориан“ младежи над 12-годишна възраст, учители и семейства, разкриват основни принципи на STE(А)M науките. В ролята на изследователи посетителите се изправят срещу различни предизвикателства и боравят с опитни установки, за да разгадаят мистериозното изчезване на физика Флориан.
“Интерактивният музей е най-новият ни проект. Това е една лаборатория, на един учен, който се казва Флориан и който е живял и откривателствал дълги години, но в един момент изчезва, защото е отвлечен и след години откриват лабораторията му разбират, че той е бил затворен в една лаборатория, в която е измислил разни експерименти, правил е научни открития и в този музей-лаборатория се влиза от младежи най-вече от 12-годишна възраст нагоре.
Концепцията е малко като на нашумелите ескейп стаи и научен музей, в който влизаш прави научни опити един след друг и се мъчиш да откриеш историята,както и историята на науката, да научиш нещо за тези феномени и явления и така да се провокира въображението на младите да откривателстват и да търсят наука повече”, казва Явор Киряков - управител на Университет за деца.
“В Швейцария има един знаменит музей на техниката, в който има надпис “Задължително да се пипа”, така че швейцарец като се заведе там детето, то има възможност да пипне и да пробва на практика всяко устройство как работи.
Едно дете, което е гледало “Аватар” е много трудно да бъде очудено с нещо виртуално, но когато опре до нещо реално е друго. Това, което вълнува едно дете е реалният свят с всички неща, а не виртуалните неща от екрана. Когато с поялника направи нещо, това е съвсем друга висота на изживяване”, допълва Теодосий Теодосиев, уважаван български физик и талисман на музея.
Университет за деца е водеща обучителна организация с над 7-годишен опит в организирането и провеждането на курсове, работилници, научни демонстрации и летни академии в сферата на STE(A)M науките.
Чуйте в двата звукови файла разговорите на Луиза Лазарова с Явор Киряков - управител на Университет за деца и Теодосий Теодосиев, уважаван български физик и талисман на музея.
Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда. Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..
Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..
Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..
В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..
През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..
Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..
Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..