Свързваме празниците с време за семейството, семеен уют, обич и почивка. Но за Камелия Тодорова от Академия за емоционална интелигентност това са периодите в годината с по-интензивни посещения в нейния кабинет. Причината е една - събирането с роднините често поражда напрежение, а това води до конфликти.
Каква е причината? Чуйте от разговора на Александра Илиева с Камелия Тодорова:
Камелия обяснява, че това е свързано с очакванията, които имат родителите ни към нас и начина, по който ги изразяват. Има ли правилен подход, с който да се засегнем неудобна тема? Отговорът е да:
„Чрез емпатия. Трябва да покажем, че имаме желание да разберем другия, да сме до него в неговото щастие или нещастие. Ако споделим как се чувстваме и разкажем за нашия опит, човекът отсреща също би споделил. Когато въпросът е породен единствено от любопитство, той няма как да не нарани другия“
Ако все още планирате да останете сами вкъщи за празниците, ето един полезен съвет от Камелия, който може да промени мнението ви. Помислете какво ви е накарало да избухнете или ви е напрегнало – дали, че не можете да отстоите своите граници, като кажете „спрете да ме питате“ или не можете да защитите своя избор . Но често темите, които ни провокират наистина са актуални за нас, макар да се самоубеждаваме, че това не е така.
„Понякога си казваме – не ми пука, но се ядосваме на въпроса, защото са успели да докоснат тема, която е значима за нас и ние може да променим нещо в тази посока“
За да избягнем семейните кавги можем да се опитаме да приемем нашите родители, и да не опитваме да променяме тях, а начина по който ние реагираме или не реагираме в дадена ситуация.
Празничните дни могат да засилят усещането за провал, самота и тъга в хората, които нямат семейство. Често те имат при кого да отидат, но избират да останат сами. В такъв момент могат да помислят дали им е трудно да приемат и да получават подкрепа , а не само да дават – съветва психологът.
ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии. Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин , която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В..
Тази година за 21-ви път ще се проведе Националният преглед на туристическите умения и сръчности “Кристален еделвайс”. Това са ученически състезания, които се провеждат на язовир “Копринка”, близо до гр. Казанлък в няколко дисциплини. Състезанието се провежда между 20 и 22 юни. Участват ученици между пети и 12. клас, като са разделени в две..
По данни на Националния статистически институт (НСИ) през 2024 година населението на България е намаляло с около 8 хиляди души и в момента то е 6,430 милиона. Анализ на демографските тенденции от Института за изследване на населението и човека към БАН потвърждава констатацията. От една страна продължава отрицателният естествен..
Възходящата тенденция в пазара на недвижими имоти, която се забелязва след ковид пандемията, продължава. С 3% е нараснал броят на сделките с недвижими имоти в България през първото тримесечие на 2025 г. За София покупко-продажбите са се увеличили с 18 на сто . Това съобщи пред БНР-Радио София Веселина Стоева - председател на "Асоциация за..
Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната, отразени в съответните епохи с техните културни конструкции, идеологии и визии. Резултатът от тази връзка може да бъде разгледан в изложбата "Какво ни свързва" в Национална галерия/ Софийски арсенал- Музей за съвременно изкуство. “Опитът на Илина Коралова като известен куратор и като човек,..
Сринали са се сайтовете на НАП, Агенция "Митници", Министерството на електронното управление, показа проверка на БНР. Страниците на институциите към момента са недостъпни. Всички те се поддържат от Министерството на електронното управление. Все още не е ясна причината за срива, като от МЕУ посочват, че ще извършат проверка.